Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Going beyond the anti-refugee rhetoric: a new formula for Czech-Polish relations

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 2. 1. 2019

Česko-polské vztahy jsou srdečné, Polsko je druhým nejdůležitějším českým obchodním partnerem a dochází ke zkvalitnění infrastruktury propojující tyto země. V evropské politice obou zemí nicméně dominuje téma odmítání uprchlíků.

Jak by tedy dnes měl vypadat správný recept pro česko-polské vztahy, díky kterému by došlo ke zlepšení ve vzájemných vztazích?

Tento text zdůrazňuje, že protiuprchlická symbolika, která sjednocuje ČR a Polsko v evropské politice, nepovede k posílení jejich pozice v rámci EU. Naopak dospěje buď k izolaci Visegrádské skupiny nebo k jejímu rozbití. Vzhledem k tomu, že nelze v české a polské evropské politice očekávat obrat, je třeba najít pozitivní impulsy ke spolupráci v bilaterální rovině. Zde se nabízí hned několik oblastí, ve kterých je možné i žádoucí dosáhnout pokroku: v bezpečnostní a obranné spolupráci, při řešení tzv. teritoriálního dluhu, v otázkách životního prostředí a v historické agendě připomenutím česko-polské války o Těšínsko z roku 1919.

Tento text je součástí projektu „Česká republika a Polsko v měnící se EU“, který byl podpořen Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Polsko 925
migrace 458
Česká republika 2792
česká zahraniční politika 1301
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: