Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidej se k nám: AMO hledá stážistky/stážisty pro čínské projekty

Česko-polské vztahy: Všechno v pohodě?

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 2. 11. 2022
Česko-polské vztahy: Všechno v pohodě?
foto VLADA.CZ

Jsou dnešní česko-polské vztahy skutečně tak skvělé, jak by se mohlo zdát třeba ze společné cesty premiérů do obleženého Kyjeva? A kam se poděla veškerá hořkost, kterou jsme museli skousnout v době vyhroceného řešení kauzy Turów? Relace mezi Prahou a Varšavou prošly v posledním roce zásadními změnami. Patří se dodat, že k lepšímu. I tak je ale záhodno všímat si momentů strategického nesouladu. Ty jsou sice dnes překryty děním kolem války na Ukrajině, ale jednoho dne mohou vyhřeznout do politické reality a způsobit v česko-polském přátelství pořádnou paseku.

Ještě před rokem se česko-polské vztahy nacházely na bodu mrazu. Česká republika žalovala u Soudního dvora EU Polsko za to, že se rozhodlo rozšiřovat příhraniční důl Turów, aniž by dostatečně důkladně posoudilo dopady tohoto kroku na životní prostředí. Soud v předběžných opatřeních vycházel žalobci vstříc a kauza se během loňského léta dostala do centra polské mediální pozornosti. Ze strany vrcholných polských představitelů i vládě příchylných veřejnoprávních médií byly dlouhodobé české výtky vůči dolu překrucovány a stanovisko Prahy mytizováno. Bylo možné se dočíst, že jde jen o předvolební hysterii, že za vším stojí zájmy českých uhlobaronů nebo že je vše součástí sofistikované německé snahy o dosažení hegemonie v Evropě.

Článek byl podpořen z prostředků Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR.

  

Celý článek čtětě pod odkazem níže:

Původní vydání: Česko-polské vztahy: Všechno v pohodě?

Přejít
Tagy
Tagy
Polsko 835
Česká republika 2768
česká bezpečnostní politika 380
česká evropská politika 780
česká zahraniční politika 1247
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: