Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Worth high–quality EU-wide citizens‘ panels: The upfront case for (climate) change

Romana J. Březovská Romana J. Březovská / Ed. 16. 5. 2022
Worth high–quality EU-wide citizens' panels: The upfront case for (climate) change
foto GERALT/PIXABAY

Občanské panely byly jedním ze tří směrů na Konferenci o budoucnosti Evropy, v rámci kterých mohli občané zemí EU mluvit o svých pohledech na aktuální situaci a sdílet rady a doporučení, jak by měla EU čelit stávajícím i nadcházejícím výzvám.

Dle doporučení, která vyplývají z diskuze panelu zaměřený na životní prostředí, klimatickou změnu a zdraví, se občané spíše kloní k podpoře Zelené dohody (Green Deal) a jejích ambiciózních klimatických opatření. Za předpokladu lepšího designu by ovšem tyto poradní procesy mohly vést k lépe zacíleným doporučením.

Pokud by občanské panely měly být do budoucna využívány jako smysluplný nástroj, je třeba se zaměřit právě na vylepšení designu jejich procesů, aby byly v EU široce využívané participativní postupy popularizované Konferencí o budoucnosti Evropy využity co nejefektivněji. Zkušenosti a získané poznatky z občanských panelů na národní a komunální úrovni ukazují, že lépe funguje diskuze na konkrétní téma rozložená do více sezení. Kvalitu doporučení také zvyšují prezentace expertů na dané téma a celkově intenzivnější interakce s experty. Další faktory, které ovlivňují kvalitu doporučení, je dobré mediální pokrytí, poskytování zpětné vazby k doporučením od zapojených EU institucí, garance zavádění doporučení a organizace panelů zejména na národní a regionální úrovni.

Tato publikace byla realizována v rámci projektu “EU Climate Action Dialogue” spoluprací mezi Association for International Affairs (AMO), Ecologic Institut, Istituto Affari Internazionali (IAI), Stockholm Environment Institute (SEI), WiseEuropa, GlobalFocus, Climate Strategy 2050 Institute (CSI2050) a Gorichka (Горичка).

Tento projekt je součástí European Climate Initiative (EUKI) německého Spolkového ministerstva životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti (BMU).

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3437
ekonomika 1009
energetika 428
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: