Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

„Američané se můžou od Poláků učit.“ S Pawlem Zerkou o vládě konzervativců a Donaldu Trumpovi

AMO AMO / Ed. 1. 12. 2016
„Američané se můžou od Poláků učit.“ S Pawlem Zerkou o vládě konzervativců a Donaldu Trumpovi
foto AMO

Pawel Zerka, polský ekonom a politolog působící v think-tanku WiseEurope, poskytl rozhvor portálu Info.cz u příležitosti jeho účasti na koferenci Visegrad Group’s Eurozone Dilemmas after the UK Referendum.

Co říkáte na výhru Donalda Trumpa v prezidentských volbách? The Washington Post už před několika měsíci vyzýval, aby se Američané poučili právě z polské zkušenosti.

Poté, co strana Právo a spravedlnost loni vyhrála parlamentní volby v Polsku, vyprovokovala několik kontroverzí kvůli „reformě“ ústavního soudu nebo zákonům o policii, boji s terorismem a veřejných médiích. Přispěl k tomu i její politický jazyk. Vně Polska to bylo vnímáno jako příklad trendu, který postihl střední a východní Evropu. Pro některé západní Evropany bylo v tu chvíli jednoduché a užitečné ukazovat na Polsko, Maďarsko a obyvatele našeho regionu jako na poloviční demokraty, kteří nikdy nepřestali patřit mentálně na východ.

Myslím, že Trumpovo vítězství tento obrázek výrazně mění. Už nemůžeme dál říkat, že neliberální tendence jsou jen na východě. Vidíme je také minimálně v Nizozemsku, Rakousku nebo Francii. Projevily se také v referendu o brexitu. A nyní máme přímý důkaz, že existují také ve Spojených státech, a ne jen jako pomíjivý politický fenomén. To ukazuje, že žádný demokratický systém není odolný vůči riziku populismu – fenoménu, který často provází nacionalismus, xenofobie nebo takzvaná post-pravdivá politika.

Celý rozhovor si přečtěte na stránkách portálu Info.cz.

Původní vydání: „Američané se můžou od Poláků učit.“ S Pawlem Zerkou o vládě konzervativců a Donaldu Trumpovi

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3217
Polsko 754
USA 1003
Visegrádská skupina 476
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: