Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Barma je rájem investorů jen na první pohled

AMO AMO / Ed. 5. 1. 2016

Zemi hrozí politická nestabilita. Firmy trápí nejisté podmínky pro podnikání a korupce.

Když se ekonomové a analytici ze Západu zmiňují o Myanmaru, jak se dnes oficiálně Barma nazývá, mluví o něm jako o novém pohraničí. Podle nich jde o jednu z posledních„panenskýchoblastí“,kde dnesmohouvelké imalé zahraniční firmy začít podnikat a ještě vydělat slušné peníze.

Firmy jako americký energetický gigant Chevron nebo norská telekomunikační společnost Telenor se do země jen hrnou.

Pohraničím, na které analytici odkazují, byl kdysi nazýván i americký Divoký západ. Divoký ale mimo jiné i proto, že tam měliproblémy s dodržováním zákonů a snadno se tam dalo přijít o peníze i oživot. Podobně jako dnes v Barmě.

„Potencionálně je Barma dobrým místem pro investice. Ale zá- leží na oboru,ve kterém podnikáte. Musíte vzít takév úvahuvývojpolitické situace,“ varuje Maitrii Aung Thwin, profesor barmské historie ze Singapuru, který v Barmě často navštěvuje své příbuzné.

Příliš drahá půda

„Vláda se momentálně snaží do země přilákat podnikatele. Zlepšila se práce ministerstva ekonomiky a plánování, udělování licencí,“ doplňuje Thwin, který nedávno na pozvání Asociace pro mezinárodní otázky přednášel v Praze. Podle něj je riskantní podnikat například v oblasti těžby nerostů či stavět vodní elektrárny. Tedy pokud investoři nemají více než dobré osobní vztahy s barmskými úřady a úředníky.

V Barmě byl sice na konci roku 2012 schválen nový zákon o investicích, země ale stále zůstává na 182. místě ze 189 hodnocených zemí v žebříčku Doing Business, který hodnotí vstřícnost prostředí pro podnikání a sestavuje ho Světová banka.

Téměř nakonci seznamu přitom Barma zůstává především kvůli velmi rozšířené korupci. Podle čínské agentury Sin-chua odrazují zahraniční podnikatele od investic v zemi také rychle rostoucí ceny, včetně cen nemovitostí.

Inflace tu loni dosáhla 7,3 procenta a letos by měly ceny meziročně vzrůst o 6,6 procenta. Cena půdy, která se nachází v blízkosti velkých měst a je tak logisticky výhodné postavit na ní továrnu, není zrovna nejlevnější, varoval investory thajský list Bangkok Post.

A podnikání v některých sektorech, například v bankovnictví, je navíc stále omezeno zákonem.

Přesto se zahraniční byznysmeni snaží do Barmy dostat. Za poslední tři roky – tedy od doby, kdy dosud vládnoucí vojenský režim vytvořil polocivilní vládu, propustil z vězení vůdkyni opozice Aun Su Ťij a začaly seuvolňovat ekonomické sankce Západu – příliv přímých investic z ciziny dosáhl 4,6 miliardy dolarů. Pro srovnání, celkově zaposlední čtvrt století přišlo do země jen 34,2 miliardy dolarů zahraničních investic.

Armáda strážce ringu

V roce 2015 Barmu čekají volby, které s největší pravděpodobností vyhraje opozice. Jenže právě to může být problém. Opozice by chtěla reformovat ústavu a zbavit tak zemi vojenského vlivu.

Armáda ale hraje v etnicky rozdělené Barmě určitou roli prostředníka. V předminulém století tuto roli zastával král,než ho svrhli Britové. Nyní postupně vzniká myšlenka jednotného barmského národa a etnické menšiny, na jejichž území jsou bohatá naleziště nerostů a které bojovaly proti ústřední vládě, teprve se státními představiteli jednají o míru.

Současná vláda, která je pod vlivem armády,i když se na ní svým způsobem podílí i opozice, má podle Aunga Thwina docela dobrý plán, jak zemi dále rozvíjet.

„Minulý rok vytvořila rámec sociálně-ekonomických reforem, něco jako New Deal, který po velké depresi zavedl v USA prezident Roosevelt,“ vysvětluje Thwin. Jde o zmírnění chudoby, vybudování infrastruktury, která zemi chybí, a podporu vzdělání.

„Pokud jde o šéfku opozice Aun Su Ťij,o jejích konkrétních plánech jsme zatím nic neslyšeli. Mluví jen o lidských právech a demokracii, což je velmi důležité, jak ale bude postupovat s reformou finančního sektoru, co bude dělat s ekonomikou a se školstvím, to netušíme,“ tvrdí.

Podle něj tak existuje velké nebezpečí, že se opozice bude příliš soustředit pouzena změnu ústavy a oslabení role armády a zanedbá tím rozvoj místní ekonomiky.A to může vést ke zklamání lidí a vypuknutí nepokojů.

Opozice je navíc rozdělena a mohlo by dojít k tomu, že by se země jako již několikrát v minulosti kvůli politickým sporům dostala na pokraj občanské války.

„Můj názor není zrovna populární, ale myslím si, že by armádě v průběhu transformace společnosti měla zůstat významná role,“ dodává Thwin.Armáda by měla být prý jakýmsi strážcem nastavených pravidel, hlídačem ringu, v němž budou soupeřit politici.

Autor: Marek Hudema

Původní vydání: Barma je rájem investorů jen na první pohled

Přejít
Tagy
Tagy
Asie 603
ekonomika 1024
mezinárodní obchod 412
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: