Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

TZ – Česká diplomacie už má bouřlivé období za sebou, je v ní však stále málo žen, vyplývá z nové analýzy AMO

AMO AMO / Ed. 22. 8. 2016
TZ - Česká diplomacie už má bouřlivé období za sebou, je v ní však stále málo žen, vyplývá z nové analýzy AMO

22. srpna 2016, PRAHA – V posledních 12 měsících došlo v diplomatickém sboru ke spíše drobným změnám – vystřídalo se 25 z celkových 93 velvyslanců a vrcholné pozice českých ambasád jsou téměř plně obsazeny. Počet žen a bývalých politiků je i nadále nízký, stoupá však množství absolventů MGIMO. Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) to uvádí v analýze diplomatického sboru publikované v souvislosti s dnes začínající poradou velvyslanců.

Analýza ukázala, že česká diplomacie se dostala do stabilní pozice a téměř plné obsazenosti,“ uvádí autor analýzy Vít Borčany. Dodává, že spory mezi Hradem a Černínským palácem ohledně jmenování velvyslanců utichly. Česká diplomacie se tak oproti bouřlivému období kolem roku 2013, kdy se stal prezidentem Miloš Zeman a ministrem zahraničí byl ještě Karel Schwarzenberg, konečně dostala do stabilizovaného stavu. Neobsazená je v současné chvíli pouze ambasáda v Paříži. Před dvěma lety to přitom bylo 16 velvyslanectví.

Česká republika aktuálně vysílá 93 velvyslanců, z nichž devět působí u mezinárodních organizací. V posledních 12 měsících došlo ke změně na 25 postech.

Od nástupu prezidenta Zemana se vystřídalo již téměř 80 % velvyslanců, přičemž necelou polovinu z nich tvoří velvyslanečtí nováčci. Ti však mají zkušenost s působením na nižších diplomatických pozicích. Prezident pravděpodobně do konce svého funkčního období jmenuje méně než dvacítku nových velvyslanců,“ dodává Borčany.

Data dále ukázala, že vládě se stále nedaří navyšovat poměr žen v diplomacii – oproti loňským 18 klesl počet velvyslankyň na 16. Průměrný český velvyslanec je muž kolem 54 let, který ovládá 4 jazyky a má za sebou ekonomické vzdělání. Z osmi na devět vzrostl počet absolventů elitní moskevské diplomatické školy MGIMO proslulé ještě z dob SSSR.

Počet bývalých politiků mezi českými velvyslanci je i nadále nízký a prezidentští kandidáti dramaticky nepřibývají.Letos by měl v USA vystřídat bývalého ministra Gandaloviče ředitel hradního zahraničního odboru Kmoníček a na konci příštího roku by měl ředitel hradního protokolu Forejt nahradit vůbec nejdéle sloužícího velvyslance Vošalíka, který působí ve Vatikánu od roku 2008,“ připomíná Borčany.

Výsledky analýzy, která zkoumala například předchozí diplomatické zkušenosti ambasadorů, vzdělání, kariéru, délku zaměstnání ve strukturách Ministerstva zahraničních věcí či jazykovou vybavenost, najdete v naší infografice (EN verze) a blogu Víta Borčanyho. AMO vydává analýzu již potřetí v řadě, prohlédněte si také výsledky z let 2015 a 2014.

AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Tento přední český think-tank není spjat s žádnou politickou stranou ani ideologií. Svou činností podporuje aktivní přístup k zahraniční politice, poskytuje nestrannou analýzu mezinárodního dění a otevírá prostor k fundované diskusi.

KE STAŽENÍ

Tagy
Tagy
tisková zpráva 18
Česká republika 2793
česká evropská politika 802
česká zahraniční politika 1302
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: