Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přihlaste se do 2. ročníku vzdělávacího projektu Aklimatizace!

Hodnocení české ekonomické diplomacie dopadlo na výbornou

AMO AMO / Ed. 13. 1. 2016

Deváté vydání výroční publikace „Agenda pro českou zahraniční politiku 2015“, jež pravidelně hodnotí hlavní oblasti zahraniční politiky ČR, se ve svém shrnutí věnuje mimo jiné ekonomické diplomacii a v článku „Profesionalizace nástrojů ekonomické diplomacie“ vyhodnocuje spolupráci MPO a MZV v uplynulém roce, včetně dosažených výsledků.

Úvodním a vysoce hodnoceným aspektem je zde koordinace a přístupnost ekonomické diplomacie v roce 2014, kdy obě ministerstva navázala na změny započaté během Rusnokovy vlády. Dohoda podepsaná ministry průmyslu a obchodu a zahraničních věcí v červnu posunula vzájemnou spolupráci do systematičtější roviny. Vyzdvihována je rovněž dobrá kooperace odborných náměstků obou ministerstev, kteří mají zkušenosti z práce jak na MPO, tak MZV.

Jako základ nové formy ekonomické diplomacie pak materiál uvádí otevření Klientského centra a sjednocení celého systému na vstupu s kýženým efektem pro firmy ve smyslu zjednodušení komunikace se sítí úřadů v ČR i zahraničí z jednoho místa a nastavení rovného přístupu a transparentních podmínek služeb státu.

Jako krok správným směrem je dále hodnocena příprava aktualizace exportní strategie Ministerstvem průmyslu a obchodu a v kladném výčtu nezůstala opomenuta ani mapa oborových příležitostí, zpracovaná Ministerstvem zahraničních věcí.

Naopak za problematický je označen pokus o vyslání diplomatů se zaměřením pouze na agrární oblast, a to z důvodu nízkého podílu našeho zemědělství na domácím HDP (3 %) i na objemu exportu (4,7 %).

Shrnuto a podtrženo, výsledkem je známka „1-“, kterou obě ministerstva jakožto garanti a tvůrci naší ekonomické diplomacie mohou vnímat jako nezávislé hodnocení svých kroků během roku 2014 ve prospěch českých firem a podpory exportu. Toto hodnocení, z hlediska dané kapitoly historicky nejlepší, je ale také bezpochyby velkým závazkem a motivací pro jeho obhajobu i v roce 2015.

Vydavatelem publikace Agenda pro českou zahraniční politiku je Asociace pro mezinárodní otázky – AMO, nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů.

Původní vydání: Hodnocení české ekonomické diplomacie dopadlo na výbornou

Přejít
Tagy
Tagy
ekonomika 1017
Česká republika 2780
česká zahraniční politika 1296
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: