Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) hledá PROJEKTOVÉHO MANAŽERA / PROJEKTOVOU MANAŽERKU

České zahraniční politice chybí strategická vize

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 10. 5. 2016
České zahraniční politice chybí strategická vize
foto HOTEL APEYRON

V reakci na mezinárodní události je česká společnost znejistěná a politické elity postrádají nezbytný nadhled a strategickou rozvahu. České republice se nedaří najít na řadu aktuálních ani dlouhodobých zahraničněpolitických otázek náležitou a srozumitelnou odpověď. Její zahraniční politika odráží ztracenost a rozpolcenost společnosti.

Česká republika se těší slušnému hospodářskému růstu, nezaměstnanost je minimální a vláda je navzdory občasnému hašteření stabilní. Spokojenost s ekonomickým vývojem je vidět i ve společnosti. Podle průzkumů veřejného mínění je pro občany dnešní ekonomická situace nejlepší za uplynulých 15 let. Nelze se tedy divit průzkumům, dle kterých by současná vláda znovu pohodlně dospěla k parlamentní většině.

Nálady ve společnosti však přinášejí mnohem temnější zprávu. Veřejnost snad nikdy nevnímala mezinárodní události stejně citlivě jako dnes. Loni zájem o uprchlickou krizi překonal jakoukoli dřívější zahraničněpolitickou událost. Společnost však nahlíží na uprchlíky jako na bezpečnostní hrozbu a jejich přijímání se brání. Výrazně klesají i sympatie k ostatním zemím.

Celý článek si přečtěte na portálu Česká pozice. Text vychází z výroční publikace AMO Agenda pro českou zahraniční politiku 2016.

Původní vydání: České zahraniční politice chybí strategická vize

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3207
Česká republika 2507
česká evropská politika 642
česká zahraniční politika 1086
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: