Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Co říkají experti na evropskou politiku ČR?

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 4. 1. 2016

Premiér Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek 20. a v pátek 21. března zúčastní Evropské rady v Bruselu. Zeptali jsme se českých odborníků, jak hodnotí dosavadní politiku nové české vlády. Odpovědi budeme průběžně doplňovat.

1) Premiér Bohuslav Sobotka označil v úterý v rozhovoru pro ČTK jako největší pozitiva dosavadního působení vlády zlepšení obrazu Česka v EU a důraz na evropské fondy. Do šlo k výraznému obratu ve vnímání ČR v Evropské unii a jak se tato změna projevuje?

2) Předseda vlády se dnes účastní summitu vrcholných představitelů členských států EU. Se kterými z nich by měl nejvíce spolupracovat?

Vít Dostál (Asociace pro mezinárodní otázky)

1) Změna vnímání je běh na dlouhou trať. Díky nové vládě, která se staví pozitivněji k prohlubování integrace, se Evropa neotřásla. Přesto lze vysledovat několik zajímavých impulsů, které k tomu přispívají. Pozitivně byla hodnocena například premiérova cesta do Bruselu. Nejen v Německu a Rakousku si pak jistě všimli zřeknutí se Klausovy trucvýjimky, dle které by v budoucnu na ČR neměla být aplikována Charta základních práv EU. Je dobře, že česká evropská politika se nebude muset zabývat zbytečností, která umožnila bývalému prezidentovi podepsat Lisabonskou smlouvu bez úplné ztráty tváře. Vláda by neměla zůstat jen u vnímání ČR v EU, ale měla by se zaměřit i na zlepšení vnímání EU v ČR.

2) Vzhledem k hlavním tématům Summitu, kterými jsou dění na Ukrajině a zhodnocení pokroku v jednáních o nových energeticko-klimatických cílech, lze hledat spojence především ve střední a východní Evropě. U obou témat je důležitým hráčem Polsko, jehož priority jsou českým blízké.

Původní vydání: Co říkají experti na evropskou politiku ČR?

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3242
Evropská unie 2066
Česká republika 2539
česká evropská politika 649
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: