Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Co je Pražský studentský summit?

AMO AMO / Ed. 29. 11. 2015

Když jsem minulé září společně se dvěma kamarádkami zasílal přijímací esej na Pražský studentský summit, nenapadlo mě, že by to opravdu mohlo vyjít. Avšak když byly 1. října vyhlášeny výsledky řízení, bylo jasné, že jsme se na Pražský studentský summit probojovali a budeme moci zastupovat jeden z námi preferovaných států, Bělorusko v simulaci OSN.

Pražský studentský summit je projekt, který zaštiťuje Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a snaží se o zdokonalení studentů středních a vysokých škol v rétorice, kritickém myšlení, ale i respektu a schopnosti uzavírat kompromisy. Projekt pořádají studenti vysokých škol a je určen pro ty, kteří se zajímají o mezinárodní politiku a chtějí blíže poznat fungování mezinárodních institucí jako je OSN, NATO nebo EU. Studenti se účastní simulace v těchto organizacích jako delegáti země, za níž se do projektu dostali a hájí její zájmy proti zájmům ostatních.

Student střední školy si může volit mezi modely OSN (jednacím jazykem je čeština) nebo NATO (jednacím jazykem je angličtina). Model EU je určen studentům vysokých škol.

Po úspěšném zvládnutí přijímacího řízení se každá delegace v OSN rozdělí do jednotlivých orgánů, které jsou na Pražském studentském summitu zastoupeny. V případě Bělorusko šlo o Radu pro lidská práva, kde jsem zasedl já, UNESCO a UNEP (Program OSN pro životní prostředí).

Další práce probíhá formou pěti sobotních přípravných setkání (tzv. workshopů), které probíhají vždy od listopadu do února na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze. Vždy v předem danou sobotu se sjedou studenti, neboli delegáti, z celé České republiky, zúčastní se dopolední panelové diskuse (vždy na aktuální téma s osobnostmi veřejné sféry) a odpolední části v jednotlivých orgánech, kde je připraven další pestrý program, který rozšiřuje studentům obzory.

Všechna přípravná setkání jsou přípravou na čtyřdenní konferenci, která se letos odehrála 6. – 9. 3. První den proběhl v Hotelu Ambassador na pražském Václavském náměstí, které bylo zahájeno mimo jiné ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, eurokomisařkou Věrou Jourovou, armádním generálem a náčelníkem Generální štábu AČR Petrem Pavlem nebo velvyslanci Spojených států a Kanady. Další dny se odehrávají v pražském kongresovém centru. To jsou již tři dny usilovného jednání (od 9 do 18 hodin), kde se probírají témata, která jsou aktuální pro situaci ve světě, a na která jste se již v rámci odpoledních částí přípravných setkání usilovně připravovali (v mém případě šlo o problematiku dětských vojáků a svobodu pokojného shromažďování).

Pražský studentský summit je skvělou příležitostí, jak si vyzkoušet funkci diplomata rozličných zemí a zlepšit se v mnoha schopnostech, které se k diskusím vážou. V neposlední řadě je to místo k setkávání mladých, inteligentních a inspirativních lidí, kteří vědí, za čím jdou a nalézání nových přátel. Minimálně já jsem si několik skvělých přátel našel a na tento ročník Pražského studentského summitu budu ještě dlouho vzpomínat.

Pokud jste mezi těmi, kteří se mohou přihlásit na summit a máte chuť, pojďte do toho! Summit není jen projekt. Summit je životní styl!

Autor : Adam Volt

Původní vydání: Co je Pražský studentský summit?

Přejít
Tagy
Tagy
vzdělávání 397
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: