Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Čína investuje v Africe, Západu zde pomalu ujíždí vlak

Alice Rezková / Ed. 3. 1. 2016

Zatímco Evropa se zabývá krizí své ekonomiky a identity a Amerika hledá rovnováhu mezi tím, co by chtěla a co si může dovolit, na uvolněné místo nastupuje Čína. Dominuje v zemích, kde po ní ještě před deseti lety nebylo ani památky - hlavně v těch, které jsou bohaté na přírodní zdroje. Zájem nejlidnatější země světa se zaměřil na černý kontinent.

Vzájemný obchod mezi Čínou a Afrikou má letos podle odhadů poprvé přesáhnout 300 miliard dolarů – tedy stokrát víc než ještě před deseti lety. Výměnou za suroviny sem posílá Peking statisíce dělníků, kteří mění tvář Afriky k nepoznání. To platí především v Angole, která je zdejším největším obchodním partnerem Číny.

Africká ropa kryje třetinu čínské spotřeby a Angola prodává tuto surovinu Pekingu hluboko pod tržní cenou. Čína zase posílá do země obrovské množství vlastního stavebního materiálu, strojů a dělníků, kteří zastanou práci Angolanů, a staví zde silnice, budovy a koleje. Železnice je jeden z nejambicióznějších čínských projektů v Angole a koleje mají dokonce protnout černý kontinent a spojit Atlantik s Indickým oceánem.

Jak v rozhovoru pro ČT poznamenala analytička Alice Rezková z Asociace pro mezinárodní otázky, projekty v Africe se nesoustředí jen na země, od nichž Čína čerpá nerostné suroviny, ale na všechny země, kde může „Říše středu“ realizovat nějaké investice. Peking mezi lety 2000 a 2011 v padesáti afrických zemích investoval 75,4 miliardy dolarů, tedy jen o málo méně než USA.

Rezková soudí, že Západ svůj čas v Africe už propásl. Čína zde totiž nabídla investice bez jakýchkoliv závazků a Západ nebyl schopen přijít s vhodnou alternativou. Kromě toho žádá strukturální změny a dodržování lidských práv, což se Africe nelíbí, a utíká proto do čínské náruče.

 

Původní vydání: Čína investuje v Africe, Západu zde pomalu ujíždí vlak

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3190
Subsaharská Afrika 94
USA 998
ekonomika 899
mezinárodní obchod 328
Čína 760
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky