Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Čeští exportéři mohou od března využít preferenčních podmínek přístupu na peruánský trh

AMO AMO / Ed. 11. 1. 2016

Evropská unie a její členské státy podepsaly s Peru a Kolumbií již v minulém roce vícestrannou dohodu o volném obchodu. Nyní probíhá ratifikační proces této dohody ve všech členských státech, samozřejmě také v rámci ČR. Aby však mohli podnikatelé ze všech zainteresovaných států včetně Česka těžit z výhod, které dohoda přináší co nejdříve, bude naprostá většina jejích ustanovení prováděna předběžně. Konkrétně s Peru již od 1. Března, s Kolumbií patrně od června.

„Věřím, že české firmy přivítají otevření nových exportních a investičních příležitostí v Peru. Naším úkolem nyní je české podnikatele s novými možnostmi seznámit a motivovat je k rozhodnutí pokusit se na tento pro nás zatím relativně exotický, nicméně velmi perspektivní trh proniknout podstatně větší měrou než dosud,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

V nezávislé studii dopadů, kterou k uzavřené dohodě vypracovala Asociace pro mezinárodní otázky, se mj. uvádí: „Očekávané dopady dohody by z hlediska logiky odhadnutých efektů byly tím lepší, čím více se v budoucnu podaří ČR zlepšit schopnost exportovat na tyto trhy“. Největší nárůst vývozů by měl zaznamenat sektor textilu a oděvů, a to zhruba o 30 procent. Předpokládá se, že by se měl zvýšit rovněž i vývoz automobilů a dopravních prostředků o 29 procent, výrobků lehkého průmyslu o pětinu, potravinářských výrobků o 17 procent a výrobků těžkého průmyslu o 15 procent. Peru od 1. března nebude uplatňovat celní sazby pro 80 procent evropských vývozů, do pěti let poté bude clo odstraněno u dalších šest procent položek, do deseti let by pak měly být odstraněny u všech průmyslových výrobků. Nejdelší přechodné období 10 let se vztahuje na výrobky, u nichž je potřeba zachovat jistou dobu na adaptaci domácího trhu. Jedná se například o kuchyňské nádobí ze dřeva, toaletní papír, sešity, plastové kojenecké lahve, kožené rukavice či zápalky. U zemědělských výrobků jsou sjednaná liberalizační období o něco delší, nejdelší je 17 let.

Dohoda kromě odstraňování celních sazeb přináší také mnoho dalších výhod, jejichž hodnotu nelze přesně vyčíslit, ale které pro firmy znamenají v mnoha případech větší úlevu než eliminace cel. Jde především o snadnější přístup k veřejným zakázkám, vyšší úroveň ochrany práv k duševnímu vlastnictví nebo odstranění některých technických opatření, která stěžují obchod. Na základě dohody bude například do dvou let zrušen peruánský zvláštní režim pro dovoz ojetých automobilů.

České firmy na základě dohody získají možnost usadit se na peruánském trhu v řadě oblastí, včetně zpracovatelského průmyslu, odvětví služeb, výroby energie nebo těžby. Dohoda rovněž usnadňuje poskytování služeb v řadě sektorů s klíčovým významem pro EU, jako jsou finanční služby, podnikatelské služby nebo telekomunikační služby.

Původní vydání: Čeští exportéři mohou od března využít preferenčních podmínek přístupu na peruánský trh

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3451
Evropská unie 2222
Latinská Amerika 114
ekonomika 1024
mezinárodní obchod 412
Česká republika 2792
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: