Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Bärtl: ČR si od dohody CETA slibuje nárůst obchodu s Kanadou

AMO AMO / Ed. 17. 12. 2015

Česko si od dohody CETA mezi Kanadou a EU slibuje i zvýšení přímého obchodu se zemí javorového listu. Prioritními obory pro ČR jsou strojírenství včetně specializovaného a dopravní infrastruktury, těžební průmysl, letectví, farmaceutický průmysl a zdravotnická technika. Právě v těchto oblastech se očekává po uvedení CETA v platnost značný nárůst obchodní a investiční spolupráce. České firmy se na to musí začít připravovat již nyní. Na mezinárodní konferenci Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) v Praze to dnes uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou (CETA) podle něj zcela zásadním způsobem otevírá kanadský trh. „Přístup na trh veřejných zakázek je nejenom na federální úrovni, ale i na úrovni provincií a měst, nesmírně důležitý a my to považujeme za stejně významný posun jako uznávání profesních kvalifikací,“ dodal Bärtl.

Jednání o smlouvě byla formálně dokončena na summitu loni v září, nyní probíhá proces vedoucí k ratifikaci. To může zabrat přibližně dva roky. Podle odhadů dopadových studií dohoda přinese EU dodatečný růst HDP v rozsahu 12 miliard eur ročně (330 miliard Kč). CETA přinese téměř úplné vzájemné odstranění cel a celních překážek. Celkem má být odstraněno 98,6 procenta cel na straně Kanady a 98,7 procenta cel na straně EU.

CETA má přinést liberalizaci 92 procent celních tarifů v oblasti zemědělské produkce a posílí přístup na kanadský trh zejména v sektoru zpracovaných zemědělských výrobků, sektoru vína a lihovin. V oblasti zemědělství jsou z režimu úplného odstranění cel vyňaty některé citlivé produkty. Kanada zároveň souhlasila s ochranou 179 zeměpisných označení původu výrobku, včetně „Žatecký chmel“ a „České pivo“.

Smlouva přináší také vyšší mobilitu pracovníků a služeb. Zjednodušuje pro poskytovatele služeb přístup k uznávání kvalifikace a upravuje i otázku dočasného vysílání zaměstnanců. „Jestliže například architekt v EU chce pracovat jako architekt v Kanadě, tak už od něho nebude požadováno žádné další vzdělání nebo nostrifikace, prostě bude moci pracovat jako kanadští architekti,“ uvedl hlavní vyjednavač Kanady Steve Verheul.

CETA je první obchodní dohodou, ve které se Kanada zavázala připustit zahraniční dodavatele do veřejných zakázek i na úrovni provincií, teritorií a municipalit, které rozdělují největší objem veřejných prostředků skrze veřejné zakázky. Dodavatelé z EU tak budou mít v Kanadě na této úrovni výhodnější postavení než jejich konkurenti z USA či Mexika.

Kanada je pro EU 12. nejvýznamnějším obchodním partnerem. Kanadský obchod s EU dosahuje téměř deseti procent celkového kanadského zahraničního obchodu a EU je pro Kanadu druhý nejvýznamnější obchodní partner hned po USA. Obchod se zbožím mezi Kanadou a EU činí 60 miliard eur ročně. Český vývoz do Kanady v roce 2013 činil 5,5 miliardy korun.

Dohoda má však řadu odpůrců. Minulou sobotu demonstrovaly po celém světě tisíce lidí proti dohodám o volném obchodu mezi EU a Kanadou či mezi EU a USA (TTIP). Kritici připravovaných dohod tvrdí, že Evropa bude v zájmu smluv muset ustoupit ze svých standardů chránících spotřebitele, životní prostředí i sociální výdobytky. V Praze proti Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) demonstrovalo na 400 lidí, podle kterých dohoda posílí moc byznysu na úkor spotřebitelů a občanů. Česká vláda ale uzavření dohody podporuje, mohla by prý přinést ekonomický růst.

Původní vydání: Bärtl: ČR si od dohody CETA slibuje nárůst obchodu s Kanadou

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3245
Evropská unie 2068
Severní Amerika 156
ekonomika 915
mezinárodní obchod 352
česká zahraniční politika 1100
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: