Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Historie

Prvopočátky

Historie projektu čítá desítky let. První zmínky o simulování jednání mezinárodní organizace v České republice se datují do roku 1995. Skupina nadšených studentů tehdy na Vysoké škole ekonomické simulovala jednání Rady bezpečnosti OSN, k čemuž je inspirovalo členství České republiky ve skutečné Radě v letech 1994 – 95. Ale to ještě nikdo netušil, že se dala do pohybu lavina. Někteří z nich totiž začali posléze připravovat ambicióznější projekt – Pražský model OSN (PMUN). Zhruba patnáct dobrovolníků tak položilo základ projektu, který se rozvinul až do dnešní podoby Pražského studentského summitu.

Desetiletí progresu

Jejich vize se stala skutečností. První ročník PMUN se roku 1996 úspěšně rozběhl. Na konci posledního jednacího dne na konferenci v prostorách bývalého Federálního shromáždění byla atmosféra jednoznačná – uskuteční se i další ročníky.

V následujícím roce byla založena Česká asociace pro rozvoj mezinárodní spolupráce, posléze přejmenovaná na Asociaci pro mezinárodní otázky (AMO), pod jejíž hlavičkou dodnes projekt pořádají vysokoškolští studenti. Již prvního ročníku se zúčastnilo na dvě stovky studentů v šedesáti delegacích z celé České republiky. Projekt tak získával na rozměrech a začal být mediálně známý. Záštitu nad ním v následujících letech přebírali významné osobnosti, jako například Václav Havel, Petr Pithart, Madeleine Albrightová či Karel Schwarzenberg.

Pražský studentský summit poskytuje studentům jedinečnou příležitost poznat Spojené národy, Evropskou unii a Severoatlantickou alianci v praxi.

Madeleine Albrightová

V toku času byl Pražský model Organizace spojených národů obměňován, vylepšován a rozšiřován co se týče programu a doprovodných akcí, úrovní jednání v jednotlivých orgánech, prezentace navenek, personálního složení sekretariátu či míst, kde byl konán. V uplynulých letech jste se tedy s účastníky projektu mohli setkat například v Kongresovém centru Praha, v Černínském paláci (budově Ministerstva zahraničních věcí ČR), v Obecním domě, v Míčovně Pražského hradu nebo v Hotelu Praha. Všechny prostory byly poskytovány na základě prestižních partnerství.

Historie prazskeho studentskeho summitu
Pohled na jednoho z hlavních koordinátorů ještě za delegátských let

Pražský studentský summit

Po jedenácti úspěšných ročnících, na podzim 2006, se organizátoři rozhodli posunout projekt dál. K Pražskému Modelu OSN tak přibyli dva mladší sourozenci – středoškolský Model NATO (probíhající v angličtině) a vysokoškolský Model Evropské unie. Tím byl projekt transformován v Pražský studentský summit.

Ten i nadále klade důraz především na vzdělání a osobnostní rozvoj mladých lidí, snaží jasně definovanými cíly přispívat k tvoření aktivní občanské společnosti v naší zemi a otevřel se novým tématům i obzorům. S novým grafickým designem odkazující na tři simulované organizace se ustálil také počet jednotlivých orgánů v Modelu OSN na šest.

XVII. ročník přepsal historii nejen vytvořením vlastního informačního systému FOX, v rámci něhož byla spravována veškerá administrativa, registrace a komunikace s delegáty.

Další velké změny přišly s XX. ročníkem, kdy přibyl mezinárodní Model V4, rodina orgánů OSN se rozšířila o DISEC a informační systém projektu doznal dalších změn.

I s nástupem XXI. ročníku doznal Pražský studentský summit jistých změn. Došlo k vytvoření nových orgánů UNEA a ECOFIN, zároveň byl dočasně zrušen orgán WTO. Rovněž došlo ke kompletní výměně informačního systému na nový BADGE.

Odebírejte naše novinky: