Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Změní jediná akce poměry v Bělorusku

Pavel Daněk Pavel Daněk / Ed. 15. 1. 2016

Rozhovor pro Český rozhlas Plus (timing 12:35)

Petr VAVROUŠKA, moderátor

Pavel Daněk z Asociace pro mezinárodní otázky zná Bělorusko velmi dobře. Více než rok v této zemi žil a pracoval. Teď se do ní vrátil na tři týdny kvůli hokejovému turnaji. Překvapilo ho Bělorusko svou atmosférou, přístupem k zahraničním fanouškům? To byla první otázka, kterou jsem mu přímo v Minsku položil.

Pavel DANĚK, Asociace pro mezinárodní otázky

Nepřekvapilo, pokud mám odpovědět krátce. A pokud bych to měl rozvést, já jsem v podstatě čekal to, co se tady teďka děje. Bělorusko se na šampionát připravovalo velice dlouho a všude deklarovalo, že je to jeho priorita, že se chce ukázat, že chce ukázat, jakým způsobem to tady „funguje“. A ukázat samozřejmě to nejlepší.

Petr VAVROUŠKA, moderátor

Myslíte si, že hokejisté, kteří sem přijíždí na ten turnaj, nebo zahraniční fanoušci, tak by měli vědět, do jaké země přijeli, jaký tady panuje režim, nebo obecné podmínky před a také po tom turnaji?

Pavel DANĚK, Asociace pro mezinárodní otázky

Myslím si, že ano. Že je to určitá známka bezohlednosti, když člověk někam jede a ani neví kam, nezjistí si o té zemi, co se tady děje. A samozřejmě teďka během těch dvou týdnů si každý musí být vědom, že je to do určité míry divadlo.

Petr VAVROUŠKA, moderátor

Ten režim si před turnajem i vlastně během něj pohlídal opoziční aktivisty, řadu z nich preventivně tedy pozatýkal na 25 dní, což je maximum, je poslal za mříže. Překvapilo vás, že během toho turnaje vlastně nedošlo k žádnému veřejnému protestu proti turnaji, proti politice prezidenta Lukašenka?

Pavel DANĚK, Asociace pro mezinárodní otázky

Musím říct, že mě to ani moc nepřekvapilo, když například vstupujete na stadion, tak vás prohlídnou úplně důkladně. To znamená, že se i podívají, jaké máte na sobě tričko a jaký máte na sobě za nápis. Já jsem už několikrát zažil, byl jsem tu na třech zápasech, že před vchodem nebylo několik lidí vpuštěno do stadionu, a to proto, že měli na tričku politicky laděný nápis, který se ochrance nepozdával. A proto nebyli vpuštěni ani do areálu stadionu a zůstali mimo vlastně pod kontrolou jaksi policie, aby se nedostali na stadion a nemohli vlastně tu svou ideu propagovat. Takže i těmihle způsoby se režim snaží proti tomuhle zabránit. Všechny hlavní třídy, náměstí a tak dále jsou v podstatě plné policistů, kteří mají jediný úkol, a to jakýkoli, jakoukoli formu tohohle protestu zlikvidovat.

Petr VAVROUŠKA, moderátor

Vy sledujete Bělorusko dlouhodobě. Nezdá se vám, že opozice už není tak aktivní jako dřív? Jakoby se vlastně smířila s těmi hlavně politickými poměry v Bělorusku.

Pavel DANĚK, Asociace pro mezinárodní otázky

Zdá se mi to. Nevím, jestli je to tím, jestli se opozice smířila nebo ne, ale je pravda, že za poslední dva roky se aktivita nejen občanské společnosti, ale opozice jako takové v Bělorusku snížila. Je zde mnohem méně vystoupení na, jaksi na kameru. Ale i třeba na internetových stránkách opozice a v opozičních denících. Vidíme jaksi méně a méně nějaké protirežimní aktivity. Režim je v tomhle tom velice, velice umný. V poslední době se mu velice daří upozorňovat na Ukrajinu jako na nebezpečí. Poukazuje velice umně na protesty, které tam probíhají, na v podstatě občanskou válku a Bělorusko na to velice slyší. Bělorusové velice slyší na věci, které se dějí v Ukrajině a velice se jich bojí. Tudíž v současné době opozice má těžkou roli v tom, že naprostá většina populace nechce opakování ukrajinského scénáře. A nedokáže si ani představit, že by se v Bělorusku věci mohly změnit jinak než po ukrajinském scénáři. Což je zásadní problém.

Petr VAVROUŠKA, moderátor

Co by podle vás mohlo ohrozit pozici Alexandra Lukašenka?

Pavel DANĚK, Asociace pro mezinárodní otázky

Jedině silná ekonomická krize. On vždycky ukazuje na to, že Bělorusové se mají líp než Ukrajinci, že, že mají, že se mají poměrně lépe než Rusové. A určitě jako jediná, jediný způsob, který v současné době vidím jako reálný, který by mohl otřást jeho pozicí, tak je určitě ekonomická krize, která by vlastně otřásla tím jeho režimem.

Petr VAVROUŠKA, moderátor

Na druhou stranu, když zůstaneme u té ekonomiky, může si vůbec tato země dovolit tak nákladnou akci jako bylo Mistrovství světa v hokeji? Postavili nové hotely, nové zimní stadiony, ty peníze by se asi hodily úplně na jiné věci.

Pavel DANĚK, Asociace pro mezinárodní otázky

To určitě ano. Ještě bych zde upozornil na jednu věc, když se bavíme o, když se bavíme o výdajích na Mistrovství světa, tak v podstatě neexistuje žádná, žádná statistika, a nikde to režim nezveřejňuje, kolik ho ty výdaje stály. Všechno je drženo pod pokličkou tajemství. Takže my výdaje na mistrovství světa můžeme jenom hádat. To je jedna věc. Samozřejmě souhlasím s tím, že by ty věci, by peníze byly mnohem užitečnější v jiných sférách. Otázkou je, co bude režim dělat s 14 novými hotely, které postavil a které i v době konání základních skupin mistrovství světa byly, byly plné z nějakých 60, 70 procent. Takže ani v téhle době, kdy očekávali nejvyšší příliv turistů, nebyli schopni všechnu kapacitu obsadit.

Petr VAVROUŠKA, moderátor

Kdybyste měl odhadnout, to už je poslední otázka, osud Běloruska. Bude to i nadále země vedená jedním mužem pod evropskými sankcemi, nebo dojde k nějakému vylepšení vztahů?

Pavel DANĚK, Asociace pro mezinárodní otázky

Nevěřím, že v krátkodobé perspektivě dvou až tří let by mělo dojít k zásadní změně v tomto státu.

Petr VAVROUŠKA, moderátor

Myslí si Pavel Daněk z Asociace pro mezinárodní otázky. Dnešní Zaostřeno na Bělorusko končí. A hezký den přeje Petr Vavrouška.

Tagy
Tagy
Bělorusko 238
Evropa 3173
lidská práva 378
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky