Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Zbytná zahraniční politika

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 7. 1. 2016

Vznikající vláda slibuje, že „zásadní změnu postoje České republiky ke členství v EU bude provázet kontinuita zahraniční politiky“. Co z tohoto protimluvu v koaliční dohodě vyčíst, jakou zahraniční politiku lze očekávat?

Zahraniční politice se v dohodě věnuje jen dvanáct vágních odrážek přilepených až na samotný konec dokumentu. Forma naznačuje, že nešlo o prioritní téma, do textu se promítlo tradičně slabé programové zázemí politických stran v této oblasti.

Kolik zahraničních politik?

Zřejmé je, že v problematickém institucionálním zajištění české zahraniční politiky se žádných velkých změn nedočkáme. Dohoda sice zmiňuje vůli vytvářet a realizovat zahraniční politiku na co nejširší shodě a spolupracovat s parlamentem, jedním dechem však dodává, že za tuto činnost je odpovědná vláda. Pohříchu zde chybí jakákoliv zmínka o prezidentovi, přestože frázi o primární odpovědnosti vlády lze číst jako významné pomrkávání směrem k Hradu.

Nelze však čekat, že by se Miloš Zeman nechal o svoji zahraničněpolitickou úlohu ochudit. První střet se možná odehraje již o samotné obsazení Černínského paláce. S nejvyšší pravděpodobností bude tedy pokračovat evergreen české zahraniční politiky, kdy prezident občas povídá na mezinárodních fórech něco jiného než představitelé vlády.

Z mezinárodních partnerů ČR je ve smlouvě zmíněno pouze Německo. Západní soused je, pravda, naším nejbližším hospodářským partnerem a evropskou těžkou váhou, ale proč zůstávat jen u něj? Vždyť v textu chybí například Slovensko, ale především Polsko. Dle platné koncepce zahraniční politiky mají vztahy Prahy s Varšavou strategický charakter a o významu česko-polských vztahů jsou přesvědčeny i elity zahraniční a evropské politiky, jak ukázaly průzkumy, které mezi nimi naše instituce realizovala. Podceňování Polska tak nejspíš zůstává bolístkou české politiky.

Zcela chybí odkaz na transatlantickou vazbu, ačkoli právě probíhají důležitá jednání o obchodním partnerství mezi EU a USA a běží i celá řada bilaterálních projektů od vědy a výzkumu až po zastupování USA českou ambasádou v Sýrii. USA jsou uvedeny pouze jako mocnost, jejíž účast na zajišťování společné obrany klesá, a o NATO se hovoří jen v oddíle věnovaném obranné politice. Koalice sice vnímá důležitost východního partnerství – snad nejen díky aktuálním událostem na Ukrajině –, ale zcela opomněla tradičně prioritní oblast západního Balkánu.

Unijní politika nadále nečitelná

Pečlivě formulovaná poznámka o připravování ČR ke vstupu do eurozóny ukazuje, že toto téma bude pro v deklaratorní rovině proevropskou vládu stejně výbušné, jako bylo pro Nečasův kabinet. Někteří z ekonomických poradců ANO se ostatně netají nedůvěrou vůči dnešní architektuře eurozóny. Výroky o přijímání společné měny až v momentě, kdy bude ČR připravena a eurozóna stabilizována, jsou uhýbáním upřímné odpovědi, se kterou bude muset exekutiva dříve nebo později přijít. Přitom to je právě nečitelná a obstrukční evropská politika, která ČR příliš neposloužila.

Vláda by si měla vyjasnit, zda naší připraveností je myšleno jen splnění maastrichtských kritérií, nebo i něco více. Přibližování skrze Fiskální kompakt, jehož přijetí vláda „posoudí“, je pouze odstřelováním klamného cíle. Zmínka o zlepšení informování o evropských záležitostech naznačuje, že i sami politici si uvědomují, jak nebezpečný může být růst odporu a lhostejnosti vůči EU a světu v české veřejnosti. Snad realizace tohoto bodu zahájí potřebnou katarzi, bez které mnoho nového v zahraniční politice čekat nelze.

Původní vydání: Zbytná zahraniční politika

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3158
Evropská unie 2012
Česká republika 2438
česká bezpečnostní politika 296
česká evropská politika 626
česká zahraniční politika 1045
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky