Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Vysoká hra Moskvy s Kosovem

Luboš Veselý / Ed. 18. 2. 2016

Vyhlášení nezávislosti Kosova bylo stejně nevyhnutelné jako rozpad Sovětského svazu či bývalé Jugoslávie, jež západ zastihly značně nepřipravené. Spolu s otázkou, zda jsme dostatečně připraveni převzít dlouhodobou spoluzodpovědnost za vývoj v Kosovu, vyvstává problém, co si počít s důsledky, jež může nedělní krok mít na takzvané zamrzlé konflikty na Jižním Kavkazu. Zatímco Rusko tradičně využívá kosovskou otázku ve svůj prospěch, Západ je zdá se opět nepřipraven.

Rozpad na Kavkazu

V případě Kosova se Moskva odvolává na mezinárodní právo a princip zachování územní svrchovanosti. Pomineme-li skutečnost, že v případě konfliktů na Jižním Kavkazu argumentuje již řadu let zcela opačně, je zcela zřejmé, že její odpor vůči kosovské samostatnosti je motivován především obhajobou vlastních zájmů spojenou s umným prosazováním svého vlivu v zahraničí a prestiže na domácím poli, přičemž často zmiňovaná blízkost k pravoslavným Srbům tu má jen malý význam.

Nejsilnějším argumentem pro vedení Ruské federace proti nezávislosti Kosova je samozřejmě obava o možné posílení separatistických tendencí na jejím území. Varují-li ruští politici před možnými důsledky a precedentem pro Baskicko, Korsiku či Katalánsko, mají tím na mysli především Dagestán, Ingušsko, Čečensko a další republiky na jihu Ruska.

Kromě toho se kosovská otázka hodí podobně jako problematika protiraketové obrany či dodávek ruských surovin do ruské strategie rozdělování a oslabování Evropské unie.

Ruská zbraň na Gruzii

Nezávislost Kosova se také ukázala být výbornou ruskou zbraní těžkého kalibru proti Gruzii, jež usiluje o členství v Severoatlantické alianci. Ještě v prosinci šéf strany Jednotné Rusko Boris Gryzlov oznámil, že se nový parlament bude zabývat možností uznání Jižní Osetie a Abcházie, jež Gruzie považuje za součást svého území, díky podpoře Moskvy jsou ale od první poloviny 90. let na Tbilisi nezávislé. Ruský ministr zahraničí Lavrov se pak minulý pátek sešel s představiteli těchto dvou subjektů, aby poté Ruské zahraniční ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že „uznání nezávislosti Kosova Moskva vezme v potaz ve vztahu k Abcházii a Jižní Osetii“. V pondělí pak ruský deník Kommersant přinesl zprávu, že Rusko otevře v těchto dvou entitách svá zastoupení.

Tyto kroky mají pochopitelně velkou odezvu v Gruzii. Proti ruskému postoji protestoval gruzínský patriarcha Ilja II., který se jinak drží od politiky stranou, a prezident Michail Saakašvili varoval Rusko, aby si „nezahrávalo s ohněm“, přičemž měl nepochybně na mysli ruské postavení na severním Kavkazu, ale i svá dřívější prohlášení o tom, že uznání nezávislosti byť jedné ze separatistických částí Gruzie je důvodem k vyslání vojáků na tato území. To si paradoxně Moskva zřejmě dobře pamatuje a spolu s vědomím přetrvávající vnitropolitické krize v Gruzii po lednových prezidentských volbách se snaží Tbilisi provokovat, jak jen dokáže, byť kvůli obavám o možný vliv na sousední republiky severního Kavkazu Abcházii ani Jižní Osetii neuzná.

Opět válka v Karabachu?

Spolu s nestabilní situací v Arménii, jež se nachází ve válečném stavu s mohutně zbrojícím sousedním Ázerbájdžánem kvůli sporu o Náhorní Karabach, tak může být vyhlášení kosovské nezávislosti nechtěným počátkem eskalace doposud zamrzlých konfliktů na Jižním Kavkazu. Evropská unie by měla být připravena – a přispět k tomu by měla i naše země. Nejen proto, že je pravděpodobný ozbrojený střet v Karabachu v prvním pololetí příštího roku, kdy budeme předsedat Radě Evropské unie.

 

Původní vydání: Vysoká hra Moskvy s Kosovem

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3245
Postsovětský prostor 427
Rusko 1142
Západní Balkán 81
mezinárodní bezpečnost 1310
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: