Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

„Všichni jsme Evropané“

Zuzana Krsjaková / Ed. 22. 2. 2016

Evropská unie může být v krizi, ale Rumunsko a Bulharsko jsou připravené vstoupit do společenství v roce 2007. Proč, vysvětluje rumunský velvyslanec v Praze Gheorghe Tinca v následujícím rozhovoru.

umunský vstup do EU je ohlášen na 1. leden 2007, ale EU se k němu téměř nevyjadřuje. Proč to tak je a čím se toto rozšíření liší od toho v roce 2004?

Nevěřím, že Evropa mlčí. Ta situace samozřejmě není stejná jako v roce 2004, kdy vstoupilo deset nových zemí. EU se k Rumunskému a Bulharskému vstupu staví s větším klidem, protože v původním plánu mělo vstoupit zemí dvanáct. Bulharsko a Rumunsko muselo překonat několik překážek a splnit přísnější kritéria než ostatních deset zemí. To je důvod, proč tyto dvě země přistupují do EU o dva roky později. 25. října publikovala komise nejnovější zprávu o vývoji, v které se kromě zdůraznění nutnosti vyřešit několik přetrvávajících problémů, dává najevo, že obě kandidátské země vykazují pozitivní vývoj a potvrzuje, že 1. leden je definitivní datum vstupu.

V roce 2004 se lidé z nových členských zemí, s blížícím se datem vstupu, stávali skeptičtějšími. Jak se k tomuto staví Rumunští občané a jaké jsou jejich očekávání?

Euroskeptici jsou všude. V Rumunsku je jich však určitě méně než jinde. Rumuni dlouho cítili a stále cítí, že jako národ do Evropy patří a západní země jim vždy sloužily jako příklad, jak dosáhnout svobody a prosperity. Teď, když se blíží datum vstupu do EU, Rumuni cítí, že naše naděje budou konečně naplněny. Češi byli vůči vstupu do EU skeptičtí, protože věřili, že mnoho výhod, které předtím měli, zmizí, a že Česká republika bude muset plnit další závazky. Teď, více než rok po přistoupení, Češi pochopili, že výhody neztratili, a že se jejich situace celkově zlepšila. My Rumuni, a Bulhaři pravděpodobně také, považujeme českou zkušenost za zajímavou, ale nevidíme žádný důvod ke skepticismu.

Velká část Evropanů toho o Rumunsku a Bulharsku mnoho neví a myslí si, že jsou si tyto země navzájem velmi podobné. Jaké jsou mezi nimi odlišnosti? Mohou tyto odlišnosti vést k problémům uvnitř Unie?

Mnoho Evropanů nezná odlišnosti mezi Českou republikou, Slovenskem a Slovinskem. Mají problémy je vůbec identifikovat na mapě, o znalosti hlavních měst ani nemluvě. Podobně možná zaregistrují jména produktů, které z těchto zemí pocházejí, ale vědí málo o jejich kultuře. I přesto se Česká republika, Slovensko a Slovinsko stali členy EU a budou, pokud mohu soudit, její aktivní součástí i v budoucnosti. Ignoranci by se nemělo tleskat, ale v tomto případě je irelevantní. Mnoho Američanů nedokáže vyjmenovat všech 51 států, což jim nicméně nijak nebrání žít v silné a jednotné zemi.

Co je podle vašeho názoru na Bulharsku a Rumunsku výjimečné a jak by mohly obohatit EU?

Je obtížné nalézt něco skutečně unikátního pro jednotlivé země Evropy. My Evropané sdílíme stejné hodnoty, stejnou civilizaci a mnoho kulturních tradic. Samozřejmě, že existují dělící linie mezi Severem a Jihem, nebo Východem a Západem. Ale my jsme všichni Evropané. Říkám to s vědomím toho, že naši rumunští předkové, téměř rok po narození Krista, bojovali za Římské impérium a to na stejném území, kde dnes žijeme. Pokud bych měl charakterizovat rumunské obyvatelstvo, vyzdvihl bych jeho instinkt přežít. Pomáhá nám, společně s naší vírou a jazykem, hodnotit negativní vlastnosti jako pozitivní. Po staletí nás navštívilo mnoho lidí (částečně i Slované). Někteří se rozhodli zůstat a my jsme je přivítali a na druhou stranu mnoho lidí od nás se rozhodlo přesunout do Slovinska. Ale zůstali jsme stejní. Jestliže naše přežití závisí na budoucnosti Evropy, musíme přispět skrz naší zkušenost.

Původní vydání: „Všichni jsme Evropané“

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3207
Evropská unie 2044
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: