Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Volby daly Orbánovi do rukou silné karty, jeho drtivé vítězství Bruselu zavaří. Co teď čekat?

Pavlína Janebová Pavlína Janebová / Ed. 15. 4. 2018

Pavlína Janebová pro Info.cz komentovala vítězství Viktora Orbána v maďarských volbách.

„Mandát, který Orbán a strana Fidesz ve volbách získali, je silný, což je dáno vysokou volební účastí. Kritické hlasy nyní varují před tím, že se dá očekávat další omezování nezávislosti médií a posilování vlivu Fidesz na státní instituce. Dvoutřetinová většina totiž umožňuje změny, ke kterým je potřeba ústavní většina v parlamentu,“ říká pro INFO.CZ analytička a odbornice na maďarskou politiku z Asociace pro mezinárodní politiku (AMO) Pavlína Janebová.

„Očekává se, že první zákon, který poslanci Fidesz schválí, bude anti-Soros balíček zákonů, které jsou zaměřené na neziskové organizace a mluví o tom, že pokud tyto organizace získávají financování ze zahraničí, pak na ně budou uvaleny speciální daně, budou se muset registrovat a podobně. Kritici přitom poukazují na to, že to je bezprecedentní a jde o ohrožení občanské společnosti v Maďarsku,“ popisuje Janebová první zákon, který zřejmě už brzy projde maďarským parlamentem.

Díky své dvoutřetinové nadvládě však bude Orbánova strana dostatečně silná také pro to, aby mohla měnit ústavu. „Fidesz už v minulosti opakovaně měnil ústavu, zatím si ale nejsem vědomá toho, že by měli něco takového v úmyslu i nyní. Samozřejmě to ale možné je a už dříve do ústavy včlenili například formulku o tom, že Maďarsko je země založená na křesťanských hodnotách,“ říká analytička AMO.

Původní vydání: Volby daly Orbánovi do rukou silné karty, jeho drtivé vítězství Bruselu zavaří. Co teď čekat?

Přejít
Tagy
Tagy
Maďarsko 189
volby 1329
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: