Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Válka váhavého střelce Obamy

/ Ed. 31. 12. 2015

Nakonec se Barack Obama na poslední chvíli přece jen „vzpamatoval“ a doslova v řádu hodin se rozhodl v Iráku vojensky zasáhnout. Brysknost reakce je o to výraznější, když se porovná s váháním kolem zásahu v Sýrii. Je zřejmé, že pro USA je toho v sázce kvůli postupu Islámského státu více, než kdy bylo ve hře v Sýrii.

Bylo to jen taktak, ale podobně jako v případě amerického zásahu proti silám Muammara Kaddáfího postupujícím na vzbouřené východolibyjské město Benghází v roce 2011 prokázal prezident USA Barack Obama, že je schopen jednat. Za jeho rozhodnutím však stojí víc než jen altruistická snaha zachránit příslušníky náboženských minorit uvězněné tváří v tvář smrti v nehostinných horách.

Třikrát a dost

Barack Obama je váhavý střelec. Nerad ve světě zasahuje sám a unáhleně. Příkladem za všechny je velmocenské ztrapnění Spojených států, které se tak dlouho pod Obamovým vedením chystaly zaútočit na syrský režim a nakonec s až příliš znatelnou úlevou vzaly za vděk ruským návrhem na nenásilné odzbrojení syrského režimu.

Komentář vyšel 12.8.2015 v Hospodářských novinách.

Původní vydání: Válka váhavého střelce Obamy

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1245
Islámský stát 187
USA 999
mezinárodní bezpečnost 1284
terorismus 203
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: