Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

V Egyptě pokračoval soud s 20 místními i zahraničními novináři

Zora Hesová Zora Hesová / Ed. 4. 1. 2016

Komentář pro Český rozhlas Plus v pořadu Zaostřeno. (timing 15:50)

Štěpán MACHÁČEK, moderátor

——————–
S egyptskými novináři pracuje už několik let Zora Hesová, analytička Asociace pro mezinárodní otázky. A já mám to štěstí, že jsem ji mohl potkat v Káhiře. Dobrý den, Zoro.

Zora HESOVÁ, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky
——————–
Dobrý den.

Štěpán MACHÁČEK, moderátor
——————–
Čeho se váš projekt právě s egyptskými novináři vlastně týká?

Zora HESOVÁ, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky
——————–
Už asi 2,5 roku školíme v rámci transformační spolupráce České republiky regionální novináře, mladé, mladé novináře z odlehlejších částí Egypta v novinářských schopnostech. A snažíme se je naučit s pomocí egyptských školitelů trochu analytičtějšímu myšlení a kritičtějšímu pohledu na situace, které řeší.

Štěpán MACHÁČEK, moderátor
——————–
Když jste s těmi mladými novináři v Egyptě takhle v kontaktu, tak na co si třeba v poslední době stěžují právě ve své novinářské práci?

Zora HESOVÁ, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky
——————–
Já bych oddělila dva druhy novinářů. Ti, se kterými pracujeme my, jsou většinou mladí lidé, kteří se teprve rozkoukávají, abych to řekla, v politice a vůbec situaci, ve které žijí. A musím říct, že často jim to trvalo několik let, než si třeba udělali názor, nebo než byl vůbec schopní posoudit situaci, ve které žijí. Někteří z nich specificky tedy se dostali do opozice v poslední době. K situaci, která se různě rozvíjela v Egyptě a v poslední době také museli dát zpátečku a například mnozí z nich přestali aktivně vystupovat jako novináři. Potom co se týče profesionálnějších novinářů, většinou tedy v Káhiře, tak ti se zase stýkají s úplně jinými věcmi. Teď v poslední době tedy s cenzurou. Ještě bych k tomu dodala ale mnohem zásadnější problém, se kterým se setkávají úplně všichni, a někteří si to uvědomují jasně a někteří méně jasně, a je to situace populistického propagandismu, která zaplavila Egypt v poslední době takovým způsobem, že k tomu mnoho trochu kritičtěji myslících lidí jako sotva věří. Takže jsme v situaci, kdy zpráva v novinách, nebo v televizi, nebo v rádiu, to mi říkají tedy všichni, neznamená už vůbec nic. Často to jsou prostě snůšky pomluv, lži a tak dále. A mnozí z těch, co pracují už déle v novinách, jsou z toho tedy silně otráveni a znechuceni a nevědí, co s tím.

Štěpán MACHÁČEK, moderátor
——————–
To mluvíte o samotných novinářích, se kterými tedy pracujete. Ale co se týče obecně egyptské veřejnosti, vnímá také tuto situaci egyptských médií v současné době takto kritickým?

Zora HESOVÁ, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky
——————–
To je těžké říct. Samozřejmě cenzuru vnímají ti, kteří se dostanou do situace, kdy něco už nejde a něco ještě jde. Co se týká veřejnosti, je obtížné mluvit ve všeobecnostech. Ale v poslední době se objevilo několik případů takových zveličování nebo očividných z našeho pohledu nesmyslů, například o těch objevech egyptské armády a tak dále, na což část populace tedy reaguje tím, že tomu, že se tomu směje a část ale tomu věří. Potom se objevovaly samozřejmě i případy jasného potlačování svobodného názoru, hlavně co se týče limit satiry vůči vládě. Ať už to byla ta vláda minulá nebo ta současná. To už podle mě vnímá mnohem víc lidí, protože ty, ten pořad, teď konkrétně mluvím o Básimu Jusifovi, satirikovi, byl velmi oblíbený a to, že přestal fungovat, nebo začal fungovat, to zase vnímalo hodně lidí. Takže si myslím, že určitě ta situace bude taková, že, rozpolcená, těžko ji posoudit. Ti, kteří se v tom pohybují, se na to hlavně teda reagují hodně kriticky.

Štěpán MACHÁČEK, moderátor
——————–
Tolik k problémům současné egyptské žurnalistiky analytička Asociace pro mezinárodní otázky Zora Hesová, která s novináři v Egyptě pracuje v rámci vzdělávacích projektů už několik let. A tady také končí dnešní pořad Zaostřeno, věnovaný svobodě novinářské práce v Egyptě. Z Káhiry se s posluchači loučí a příjemný poslech dalších pořadů stanice Český rozhlas Plus přeje Štěpán Macháček.

Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1241
arabské jaro 314
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky