Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) hledá PROJEKTOVÉHO MANAŽERA / PROJEKTOVOU MANAŽERKU

TTIP Česko moc nezajímá. Jednat chce jen o chmelu, pivu a sýru Niva

AMO AMO / Ed. 17. 12. 2015

I když se největší obchodní dohoda světa, která propojí ekonomiky EU a USA, projednává bezmála dva roky, Česko se drží v ústraní. A to přesto, že hospodářsky významné země Evropy v rámci dojednávání transatlantické dohody (TTIP) mocně bojují za své zájmy. Upozorňují na to dnešní Lidové noviny.

Dosud Češi našli jen tři položky „národního stříbra“, které by měly být ve smlouvě s Američany ošetřeny – pivo, chmel a sýr Niva. Podle listu jde konkrétně o tyto obchodní známky: České pivo, Žatecký chmel, Českobudějovické pivo, Budějovický měšťanský pivovar, Budějovické pivo, Zlatá Jihočeská Niva a Jihočeská Niva. Za tyto známky prý lobbuje Ministerstvo zemědělství. V EU jde totiž o chráněná zeměpisná označení, v USA ale nikdo punc evropské regionální speciality neuznává.

Česko si také hlídá jednání o snížení dovozních cel na produkty, které by se mohly v našem vývozu do USA uplatnit. Kromě chmelu sem patří také slad, sklo, ocel nebo některé strojírenské výrobky. Podle listu ale Ministerstvo průmyslu a obchodu nic konkrétního neprosazuje. Text TTIP se totiž stále vyjednává, a tak nelze mluvit o českých připomínkách nebo výhradách.

Podle deníku má ale téměř neviditelná česká pozice své opodstatnění. Česko totiž patří mezi země, které na otevření amerického trhu vydělají oproti zbytku EU jen okrajově. Předloňská studie Asociace pro mezinárodní otázky totiž dospěla k tomu, že když se zruší většina cel a tarifů, bude Česko na nule. Lepší vyhlídky by prý česká ekonomika měla, pokud by došlo k propojení trhů USA a EU. „I tak by ale v žebříčku 28 zemí EU Česko skončilo v reálném zvýšení příjmů na hlavu na předposledním místě. Hůř by na tom bylo jen Lucembursko,“ píše list.

Také upozorňuje na zajímavý fakt, že mezi obyvateli EU má TTIP podporu většiny obyvatelstva. Výjimkou jsou jen dvě německy mluvící země – Německo a Rakousko. V ČR prý TTIP podporuje 62 % obyvatel.

Původní vydání: TTIP Česko moc nezajímá. Jednat chce jen o chmelu, pivu a sýru Niva

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3207
Evropská unie 2044
TTIP 103
USA 999
ekonomika 904
mezinárodní obchod 335
Česká republika 2507
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: