Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Trumpova slova silnější činů?

Jan Blinka Jan Blinka / Ed. 6. 4. 2017

V průběhu americké prezidentské kampaně se někteří komentátoři obávali, že by Donald Trump, pokud se stane prezidentem, mohl vyklidit pozice ve východní Asii a zanechat tak své spojence Japonsko a Jižní Koreu bez ochrany americkou armádou.

Role izolacionisty však politikovi Trumpova charakteru nesedí. Na aktivním přístupu k řešení severokorejského jaderného problému chce nedávno inaugurovaný americký prezident světu ukázat, kdo je ve východoasijském regionu klíčovým hráčem. Zda se mu to podaří, či zda zůstane jen u silných slov, je však otázkou.

I přes svá předešlá vyjádření, že je ochoten si s Kim Čong-unem sednout a všechno “po chlapsku” probrat nad hamburgerem, se Trump naopak rozhodl nedat vyjednávání šanci a zvítězit nad Kimem ve hře “kdo s koho”. I když se to po pěti letech Obamova tzv. strategického vyčkávání a nátlaku prostřednictvím unilaterálních sankcí i rezolucí Rady bezpečnosti OSN může zdát překvapivé, i Severní Korea má svou “Achylovu šlachu”, a na tu se Trump rozhodl zaútočit.

Tímto neuralgickým bodem je Čína, s níž probíhá až pětaosmdesát procent severokorejského obchodu (čtyřicet procent z toho je uhlí, na jehož dovoz Čína uvalila v únoru 2017 embargo) a od níž Pchjongjang dováží také potravinovou a palivovou pomoc. Závislost jde tedy jasně směrem od Severní Koreji k Číně.

Celý blog najdete na Aktualne.cz.

Původní vydání: Trumpova slova silnější činů?

Přejít
Tagy
Tagy
Korejský poloostrov 54
USA 988
mezinárodní bezpečnost 1237
Čína 751
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky