Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Trump nahrává islámským teroristům

Petr Boháček Petr Boháček / Ed. 14. 2. 2017

V otázkách morálních konfliktů je často nejlepší se celkové morální rovině vyhnout a zaměřit se na pragmatickou a faktickou stránku. Morální hodnoty má každý jiné. Například v otázce ekonomické nerovnosti je průkaznějším argumentem, že nerovnost ve společnosti je ekonomicky neefektivní, zatěžuje společnost a omezuje její potenciál, než vysvětlení, že je nemorální, když je osm lidí bohatší než polovina světa dohromady.

Funguje to tak ale i v otázce boje proti terorismu. Exekutivní příkaz Donalda Trumpa, který zakazuje přijímání uprchlíků ze Sýrie a vstup občanům sedmi muslimských zemí do USA lze také jednoduše označit za nemorální. Našlo by se ale mnoho lidí, kteří by s takovým tvrzením naprosto nesouhlasili. Lepší je tedy postavit celý argument na jinou rovinu. Zákaz Trumpa bude mít nulový a spíše negativní efekt na boj s terorismem.

Souhrn útoku islamistů ve Spojených státech jasně ukazuje, že žádný z útočníků nebyl uprchlík, který zrovna přijel do Spojených států, aby spáchal teroristický čin. Jednalo se buď o potomky imigrantů, nebo u lidi, kteří se do země dostali před několika lety, vedli normální americký život a pak se za nějakých okolností zradikalizovali. Zde je to klíčové slovo. Proces radikalizace je tím hlavním nepřítelem. Může přijít lehce skrz islamistické materiály na internetu a většinou z impulsu osobních, psychických, společenských nebo rodinných problémům.

Pro boj s radikalizací je ale potřeba ze všeho nejvíce dobrých vztahů s muslimy a celou muslimskou komunitou. Zejména oni dokáží včas rozpoznat radikalizaci. V USA již bylo 54 potenciálních teroristů muslimy odhaleno a zadrženo. Toho ale lze dosáhnou jen za předpokladu, že se muslimové ucítí v zemi jak doma, budou mít pozitivní vztah k celé společnosti a aktivně a pozitivně se zapojí do prevence radikalizace a spolupráce s autoritami v boji proti radikálnímu islamismu.

Donald Trump dělá pravý opak. Muslimské komunitě vysílá signál, že se mají bát. Podporuje tak argument islamistů a Islámského státu jako takového, že západní hodnoty jsou neslučitelné s Islámem a jsou ve válce. Miliony slušných muslimů v demokratických a západních zemí jsou důkazem opaku a bez nich radikální islamismus lze s těží porazit.

Text vyšel 7. února 2017 v Lidových novinách.

Původní vydání: Trump nahrává islámským teroristům

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1244
Islámský stát 187
USA 998
volby 1317
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky