Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Tisíce lidí proti autoritářům. V Arménii to vře

Tereza Soušková Tereza Soušková / Ed. 26. 4. 2018

Tereza Soušková mapuje vývoj okolo protestů v Arménii, kde se opozice a lidé bouří proti zvolení bývalého prezidenta premiérem země a přesunu exekutivních pravomocí na post premiéra namísto prezidenta.

Arménií otřásají největší protivládní demonstrace za posledních 10 let. Demonstranti vyšli do ulic nejen v hlavní městě Arménie Jerevanu, ale i v dalších městech. Arméni se bouří proti posilování autoritářských praktik vládní kliky představované bývalým prezidentem Seržem Sargsjanem.

Malá kavkazská země se již řadu let dostává pod výsadní vládu jedné strany – Republikánské strany, jejíž lídrem je dvojnásobný prezident Serž Sargsjan. Jelikož Ústava omezuje výkon prezidentské funkce pouze na dvě volební období, rozhodla se vládní strana k neobvyklému kroku: z prezidentského režimu ústavní změnou Arménie přešla na parlamentní režim, kde všechny významné pravomoci nyní náleží premiérovi. Prezident se z dřívější všemocné figury stal kladečem věnců.

Celý text najdete zde.

Původní vydání: Tisíce lidí proti autoritářům. V Arménii to vře

Přejít
Tagy
Tagy
Arménie 35
volby 1320
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: