Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Podpořte Databázi expertek na Darujme.cz, děkujeme!

Tandem Merkelová-Macron bude silnější než se Sarkozym, říká expert. ČR musí být ve střehu

Zuzana Lizcová Zuzana Lizcová / Ed. 21. 5. 2017

Německo tvoří spolu s Francií hlavní motor Evropské unie, který zažil silné roky hlavně v období, kdy byla v čele Německa Angela Merklová a Francii zároveň vedl Nicolas Sarkozy. Po nástupu Francoise Hollanda francouzsko-německý výkon tak trochu odezněl, se zvolením Emmanuela Macrona by se však mohl dočkat nového oživení. Nový prezident Francie má s Angelou Merkelovou mnoho společného a pojí je i silnější vzájemná chemie. Unie se proto musí připravit na užší integraci v rámci eurozóny, kde Česko chybí. První náznaky ohledně budoucnosti tandemu Merkelová-Macron se dají čekat po pondělní schůzce obou evropských lídrů v Berlíně, definitivně jasno však bude až po podzimních volbách v Německu.

„Angela Merkelová je předsedkyní nejsilnější německé strany, která podle průzkumů vede nad druhou SPD o deset procentních bodů. S její vládou je nadpoloviční většina občanů spokojená. Je populárnější i v přímém srovnání se svým konkurentem Martinem Schulzem. Pokračování Merkelové v kancléřském úřadě je tedy pravděpodobné,“ řekla pro INFO.CZ analytička Asociace pro mezinárodní otázky Zuzana Lizcová. I ona ale připomíná, že do voleb zbývá ještě hodně času.

Jakub Eberle dodává: „Německá politická elita si moc dobře uvědomuje, jak mohlo být v minulosti její působení například zahraniční politice nebo uprchlické krizi vnímáno. Němci potřebují Francouze, aby vyvážili svou politiku hospodářské stability a také to, že jsou někdy vnímáni jako arogantní partneři, kteří se snaží ostatním diktovat.“

Původní vydání: Tandem Merkelová-Macron bude silnější než se Sarkozym, říká expert. ČR musí být ve střehu

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3280
Evropská unie 2089
Francie 54
Německo 464
volby 1340
česká evropská politika 663
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: