Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Svoboda internetu v ČR je mezi státy V4 největší

AMO AMO / Ed. 11. 8. 2018

Česká republika je v oblasti svobody na internetu první mezi zeměmi Visegrádské čtyřky. Ukázal to průzkum Internet Freedom Report 2014: Visegrad Four. Svoboda projevu je v ČR na nejvyšší úrovni, má ale co dohánět v legislativě regulující pravidla na internetu. Velké nedostatky jsou znatelné i v online přístupu k informacím státní správy. Nejhorší výsledky vykázalo Maďarsko, které má podle výzkumu hlavně problém se svobodou projevu.

Výzkum nezávislých think-tanků ukazuje, že je Česká republika mezi zeměmi Visegrádské čtyřky lídrem v oblasti svobody internetu. ČR získala 37 z 50 maximálních bodů, druhé skončilo Slovensko (33 bodů), třetí Polsko (30) a poslední Maďarsko (28). Úroveň svobody internetu je podle průzkumu v zemích V4 na vysoké úrovni, velké rozdíly jsou však znatelné v oblasti práva na svobodu projevu, úrovně státního dozoru nad online aktivitami a způsobů, jakými je internet regulován.

Podle výsledků studie patří Česká republika společně s Polskem mezi silné podporovatele svobody internetu jak doma, tak v zahraničí. Podobně je na tom i Slovensko, státní agentury ale podle výzkumu nedostatečně monitorují případné nezákonné chování některých internetových přispěvatelů, což může vést například k oslabování práva na soukromí. Ani v Polsku státní správa dostatečně internet nesleduje, místní soudy však téměř vždy odsouhlasí policejní žádost o monitoring ad hoc. Na samém konci žebříčku stojí Maďarsko, kde jsou média ostře sledována. Vydavatelům a bloggerům tu hrozí například vysoké pokuty.

Hodnocení svobody online projevu bylo pro státy V4 vesměs kladné, naopak velké nedostatky mají všechny čtyři státy v oblasti legislativy, která má pravidla na internetu regulovat. Spadá sem například ujasnění práv a povinností internetových médií, nebo stanovení hranice svobody slova pro bloggery a novináře.

Podle výsledků studie Visegrádské státy nedostatečně reflektují stále se navyšující přesun komunikace a zpravodajství na web, a mělo by zde proto dojít k reformě právního rámce.

Nejhorší skóre získala Česká republika společně s Polskem v kategorii „open government“, která hodnotila třeba přístup k informacím o právních předpisech nebo rozhodnutích vlády a parlamentu online. V dané kategorii Česko získalo pouze 5 bodů z 10. Pro srovnání, v oblasti svobody projevu ČR získala 14 bodů z 15.

Výzkum byl vytvořen na základě expertíz nezávislých think-tanků v každé zemi Visegrádské čtyřky. Za Českou republiku studii zpracovala Asociace pro mezinárodní otázky.

 

Autor: Eliška Kubátová

Původní vydání: Svoboda internetu v ČR je mezi státy V4 největší

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3245
Maďarsko 189
Polsko 764
Slovensko 200
Visegrádská skupina 482
kybernetická bezpečnost 133
Česká republika 2548
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: