Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Studie dopadů TTIP na ČR a její hospodářství

Alice Rezková / Ed. 13. 5. 2016

AMO představuje národní dopadovou studii Transatlantické dohody o obchodu a investicích mezi EU a USA (TTIP) na Českou republiku. Na jejím vzniku se podílel kolektiv autorů včetně Alice Rezkové a Kryštofa Kruliše.

Výsledky všech ve studii použitých modelů předpovídají pozitivní dopad na ČR. Studie potvrzuje, že by dohoda TTIP měla vést k nárůstu blahobytu (HDP a mzdy) a mírnému zvýšení specializace naší ekonomiky.

Nezávislá studie pracuje se čtyřmi možnými scénáři a na jejich základě předpovídá možné dopady TTIP na ČR. Studie se skládá z vyhodnocení makroekonomických efektů na českou ekonomiku, analýzy vybraných sektorů a zhodnocení geopolitických a právních aspektů dohody.

Nejoptimističtější scénář studie počítá s kompletní eliminací cel a 20% snížením nákladů díky odstranění netarifních překážek, předpovídá dlouhodobé navýšení HDP o téměř 1 %, zvýšení blahobytu domácností v ČR o 900 mil. USD a nárůst reálné mzdy pro zaměstnance o cca 1 %. V závislosti na ambicióznosti dohody lze očekávat nárůst obchodní bilance v rozpětí od 37 mil. USD až po necelých 800 mil. USD.

Zadavatelem studie je Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

RESEARCH PAPER Ke stažení

Studie dopadů TTIP na ČR a její hospodářství
Alice Rezková, Kryštof Kruliš Stáhnout
Tagy
Tagy
Evropa 3456
Evropská unie 2226
USA 1060
mezinárodní obchod 413
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: