Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Studenti besedovali na ministerstvu obrany o smyslu NATO

AMO AMO / Ed. 30. 11. 2015

Ministerstvo obrany připravilo pro účastníky Pražského studentského summitu besedu o příspěvku České republiky v rámci NATO. Ředitel odboru obranné politiky Jan Jireš dnes studentům představil základní podstatu Severoatlantické aliance, rozhodovací procesy, způsob vysílání českých vojáků do zahraničních operací, jakož i význam společných aliančních cvičení pro kolektivní obranu členských zemí.

Pražský studentský summit je celoroční vzdělávací projekt pro více než 350 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky s dvacetiletou tradicí. Každý účastník při této aktivitě zastupuje jeden reálný světový stát a jeho „jménem“ pak vystupuje na simulovaných jednáních mezinárodních organizací OSN, EU, NATO a Visegradské čtyřky. Dnešní setkání s 24 studenty tvoří doprovodný program, který připravuje účastníky na vlastní summit. Ten začne již zítra v pražském hotelu Ambassador Zlatá Husa.

Ředitel Jireš uvítal, že se mladí lidé o problematiku obrany a bezpečnosti zajímají. „Je to pro nás příležitost, jak vás více seznámit, co obnáší obrana České republiky a naše zapojení do Severoatlantické organizace,“ zahájil svůj proslov ředitel odboru obranné politiky.

„Viděl jsem pohled někoho, kdo je přímo v těch strukturách ministerstva. A bylo poznat, že se vyzná ve vojenském prostředí,“ hodnotil dnešní besedu František Novotný z pražského gymnázia Písecká, který na summitu představuje zástupce Německa na jednání NATO.

Nina Djukanovič z gymnázia Guta Jarkovského v Praze, která zase zastupuje Čínu v OSN, považuje besedu za důležitou pro její vzdělání: „Zajímám se o oblast bezpečnosti, jelikož jsem v Evropském parlamentu mládeže, kde zrovna probíráme spolupráci EU a NATO, kdo vlastně bude mít ty hlavní kompetence ohledně bezpečnosti.“

Dnešní beseda není jediným příspěvkem resortu obrany Pražskému studentskému summitu. Studenti už navštívili leteckou základnu v Čáslavi či 25. protiletadlový raketový pluk ve Strakonicích. V rámci samotného summitu vystoupí ještě další představitelé resortu, například náčelník generálního štábu armádní generál Petr Pavel.

Původní vydání: Studenti besedovali na ministerstvu obrany o smyslu NATO

Přejít
Tagy
Tagy
NATO 392
mezinárodní bezpečnost 1278
vzdělávání 386
Česká republika 2490
česká bezpečnostní politika 314
česká zahraniční politika 1078
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky