Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Hledá se PR MANAŽER/KA VÝZKUMNÝCH PROJEKTŮ NA ČÍNU

Situace v Turecku

Lenka Filípková Lenka Filípková / Ed. 11. 1. 2016

Vydrží turecký premiér Erdogan u moci? Zasáhne turecká armáda? Na otázky Mezinárodní politiky odpovídali Vít Beneš (Ústav mezinárodních vztahů), Emil Souleimanov (Fakulta sociálních věd UK), Lenka Filípková (Asociace pro mezinárodní otázky) a Lucie Tunkrová (Fatih University). Uvnitř článku se podívějte na video analytika ÚMV Marka Čejky.

Premiér Erdogan vládne v Turecku 10 let. Současné protesty jsou největší od začátku jeho vlády. Dá se nějak charakterizovat jaké skupiny se proti němu spojily?

Jedná se především o mladé a vzdělané lidi ze střední třídy, takový mix sekularistů, kemalistů, nacionalistů, socialistů, Kurdů a alevitů. Většina z těchto lidí se do této doby nijak politicky neangažovala. Symbolický pohár ale přetekl, lidé už mají dost Erdoganova společenského diktátu, jeho snahy přetvořit tureckou společnost podle představ Erdogana a jeho strany a strachu veřejně nebo i do telefonu kritizovat premiéra a jeho spojence.

Pokud jde o odkaz Kemala Atatürka, pozorovatele zvenčí hned napadne, jak se na věc dívá armáda. Několikrát zasáhla do turecké politiky a jednou odstavila od moci i Erdogana. Jakou roli mohou vojáci hrát v současné politické krizi?

Je jen málo pravděpodobné, že by se nyní do věcí vložila armáda. Její role za poslední léta hodně oslabila. Erdoganovi se podařilo zbavit se svých nejhlasitějších kritiků a oponentů v armádě pomocí politických procesů. Tyto procesy byly namířené zejména proti dříve tak mocné vojensko-byrokratické elitě, dnes jsou ve vězení stovky bývalých a současných vojáků, akademiků, businessmanů a novinářů.

Vím, že předpovědi jsou vždy problematické, zvláště po událostech Arabského jara. Na druhou stranu, za jak pravděpodobné považujete, že dojde k pádu premiéra. Erdogan zatím rozhodně nepůsobí dojmem člověka, který chce odejít do ústraní. Jaké faktory hrají v jeho prospěch?

V Erdoganův prospěch hraje především fakt, že jeho strana zvítězila v posledních parlamentních volbách v roce 2011 se ziskem neuvěřitelných téměř 50 %. Stojí za ním silná a sebevědomá konzervativní třída, které 11 let trvající vláda AKP zajistila postavení a ekonomickou prosperitu. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že Erdoganovy autoritářské sklony se nelíbí části příznivců AKP a ani jeho strana není tak jednotná, jak se může stát. Přestože má ve straně stále velký vliv on a jeho lidé, je možné, že se ho například prezident Abdullah Gül pokusí obejít, aby situaci uklidnil. Erdogan není schopen kompromisů a například jeho dobrovolné odstoupení je něco nepředstavitelného. Pokud se krize dále vyhrotí, jeho spolustraníci budou muset nějak zasáhnout.

 

Původní vydání: Situace v Turecku

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1268
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: