Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Sebere Mayová vítr z plachet svým politickým rivalům?

Kryštof Kruliš Kryštof Kruliš / Ed. 18. 4. 2017

Dnešní oznámení britské premiérky Theresy Mayové o tom, že parlamentu navrhne vyhlášení předčasných voleb na 8. června bylo velmi nečekané. Lze za ním ovšem spatřovat vyzrálou úvahu politické strategie.

Pokud parlament předčasné volby schválí, konzervativci ve většinovém, jednomandátovém a jednokolovém volebním systému mají velkou šanci rozšířit řady svých poslanců v dolní komoře.

Labouristé pod vedením ultralevicové frakce kolem Jeremyho Corbyna mají sice jistotu pevného volebního jádra, ale širší podpora napříč společností je pro ně teď zdá se nedosažitelná. Skotští nacionalisté (SNP) zase ve volbách v roce 2015 získali téměř všechny mandáty ve Skotsku. Obhajoba tohoto výsledku nemusí být automatická, i s ohledem na to, že v loňském roce v regionálních volbách ve Skotsku mírně oslabili.

Ztráta mandátů SNP by mohla oslabit i legitimitu jejich požadavku na nové referendum o skotské nezávislosti. Liberální demokraté mohou po volebním fiasku v roce 2015 nějaký mandát navíc získat, na ohrožení hegemonie konzervativců by to však stačit nemělo. Pokud by předčasné volby skutečně byly již 8. června, bude také velmi krátký čas na zformování široké koalice proti Brexitu, o které před časem hovořil například bývalý Labouristický premiér Tony Blair.

Celý komentář najdete na stránkách Roklen24.

Původní vydání: Sebere Mayová vítr z plachet svým politickým rivalům

Přejít
Tagy
Tagy
Spojené království 580
brexit 439
volby 1320
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: