Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Podpořte Databázi expertek na Darujme.cz, děkujeme!

Schapiro: Obchody s Čínou nebrání USA mluvit o lidských právech

AMO AMO / Ed. 17. 12. 2015

Spojené státy mají silné ekonomické vztahy s Čínou, to jim ale nebrání mluvit o porušování lidských práv tamním komunistickým režimem. V reakci na aktuální debaty v Česku to řekl nový americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro. Připustil také, že některá vyjádření českých představitelů k Rusku a jeho postupu na Ukrajině vzbuzují v USA pochybnosti. Je však přesvědčen, že velká většina Čechů se poučila z nedávných dějin a proruská je jen malá část z nich.

Schapiro tento týden vystoupil na setkání Asociace pro mezinárodní otázky se svou první veřejnou přednáškou v Česku, kterou věnoval česko-americkým vztahům 25 let od pádu komunismu. Opakovaně v ní zdůraznil význam obhajoby lidských práv a demokracie v Česku a roli exprezidenta Václava Havla při prosazování těchto myšlenek. Havel podle něj přitom automaticky nezavrhoval politické nebo obchodní kontakty se zeměmi a vůdci, „kteří nebyli dokonalí“, nepřekročitelným imperativem pro něj ale bylo mluvit o politických vězních a dalších problémech těchto států.

To samé podle Schapira platí i pro Spojené státy. „Naše země má silné ekonomické vztahy s Čínou, ale to není v rozporu s tím mluvit o lidských právech, když se setkáváme se s Číňany a když sledujeme, co se v Číně děje. Ale americká politika bude vždy upozorňovat na porušování lidských práv, budeme mluvit o individuálních případech v Číně, a to velmi otevřeně,“ řekl .

Havlův nebo Zemanův přístup?

Velvyslanec přiznal, že sleduje současné debaty v Česku o pokračování v odkazu Havlovy politiky obhajoby lidských práv, o němž se diskutuje zejména v souvislosti s přístupem vlády a prezidenta Miloše Zemana ke komunistické Číně. Kontroverzní vyjádření českých představitelů v nejlidnatější zemi světa ale jako diplomat cizí mocnosti hodnotit odmítl. „Prezident je hlavou státu, nemusí však nutně dělat zahraniční politiku. Mně nepřísluší, abych českou zahraniční politiku rozebíral,“ poznamenal bývalý americký elitní právník, který je v Česku od srpna.

Vyjádřil se nicméně k někdy rozporným postojům představitelů Česka k Rusku. Na jednu stranu velmi ocenil to, že se Praha připojila k západním sankcím vůči Moskvě kvůli jejímu angažmá v ukrajinské krizi. „Ale je pravda, že když slyšíme od lídrů slova, která si odporují, je to důvodem pro znepokojení. Nejen z důvodu toho, že nevíme, jaká je skutečná pozice, ale také proto, že to někdy nahrává propagandě (ruského prezidenta Vladimira) Putina, o němž se domnívám, že se snaží vrazit klín mezi evropské země, a který využívá každou příležitost, aby řekl: podívejte se, na Západě jsou země, které si nemyslí, že je zapotřebí razantní akce,“ uvedl Schapiro.

„Razantní akce je zapotřebí, a to všech zemí společně,“ zdůraznil ambasador. „Já doufám, že bude pokračovat a že v budoucnu budou poselství od každého jasná a pevná,“ dodal. Většina Čechů, s nimiž se setkal, si podle velvyslance v souvislosti s děním na Ukrajině pamatuje na ponaučení z roku 1968 a z dob studené války. „Jsem přesvědčen, že tady je jen velmi malá minorita lidí, kteří jsou proruští,“ podotkl.

V rozhovoru připomněl i chystanou poctu pro Havla, kterému americký Kongres tento měsíc odhalí bustu, a obdiv Američanů k zemřelému disidentovi, dramatikovi a státníkovi. Havla Schapiro označil za „statečnou a heroickou postavu“ a Američané podle něj obdivují odvážné lidi. „Fascinuje nás i proto, že byl současně skromný a neokázalý. U Američanů rezonuje to, že zůstával obyčejným člověkem a že jeho život vedly ideály a idealismus,“ konstatoval velvyslanec s tím, že stejné ideály jako Havel považují za důležité i sami Američané.

Původní vydání: Schapiro: Obchody s Čínou nebrání USA mluvit o lidských právech

Přejít
Tagy
Tagy
USA 1022
ekonomika 927
lidská práva 443
mezinárodní obchod 360
Česká republika 2610
Čína 789
česká zahraniční politika 1114
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: