Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Nabízíme organizaci přednášek pro veřejnost

Rakouské prezidentské volby: Jsou skutečně varovným signálem pro Merkelovou?

Zuzana Lizcová Zuzana Lizcová / Ed. 5. 6. 2016

Zuzana Lizcová komentuje výsledky rakouských prezidentských voleb a porovnává rakouské a německé krajně pravicové strany.

Nárůst pravicové populistické strany na úkor vládních partají lze sledovat nejen v Německu, ale také v aktuálních rakouských volbách. Podle Lizcové však mezi německou AfD a rakouskou FPÖ panují velké rozdíly.

Svobodná strana Rakouska totiž funguje už 60 let, v posledních 30 letech se těší stabilní podpoře deseti až 30 procent voličů a je součástí zemských vlád. V 80. letech se Svobodní například podíleli na spolkové vládě společně se sociálními demokraty a po změně svého směřování zasedli v roce 2000 ve vládě s lidovci.

AfD je naopak nová strana, která zatím svoji identitu hledá a nemá ani pevný program, říká analytička. „Ostatní strany s ní zcela odmítají spolupracovat. V posledních spolkových volbách v roce 2013 nepřekročila ani pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu. Nyní jí volební průzkumy předpovídají podporu kolem 12 procent hlasů, což rozhodně na volební vítězství ani zásadní ovlivnění německé politiky nestačí,“ dodává Lizcová.

Původní vydání: Rakouské prezidentské volby: Jsou skutečně varovným signálem pro Merkelovou?

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3410
Německo 471
Rakousko 95
volby 1346
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: