Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) hledá PROJEKTOVÉHO MANAŽERA / PROJEKTOVOU MANAŽERKU

Putin věří v mocný stát, zdrojem síly jsou suroviny

Ondřej Soukup / Ed. 22. 2. 2016

"Who is Mr. Putin?" Tato již legendární otázka zazněla na tiskové konferenci s ruskou delegací v Davosu 2000, krátce poté, co Vladimir Vladimirovič Putin usedl nečekaně do křesla ruského prezidenta. Přítomní ruští ministři na ni nedokázali odpovědět a jen se rozpačitě usmívali. Putina málokdo znal i v Rusku samotném.

A co se ví dnes? Putin je mužem pocházejícím ze dvou, navzájem nepříliš propojených prostředí. Nejvíce se hovoří o jeho minulosti v KGB. Koncem 80. let byl vyslán do tehdejší NDR s rozvědnými úkoly. Po návratu dál pracoval v KGB a dokonce se přiznal, že aktivně rozháněl demonstrace rodícího se demokratického hnutí.

Ale paradoxně to byli právě demokraté, se kterými Putin spojil další svou kariéru. Stal se blízkým spolupracovníkem Anatolije Sobčaka, charismatického demokratického starosty Sankt Petěrburku. Sobčak ho údajně nazýval „svým kagebákem“ a sliboval si od něj podporu nebo alespoň neutralitu této kdysi všemocné instituce. Putin se rychle sblížil s liberálními ekonomy, jako jsou Anatolij Čubajs nebo pozdější ministr privatizace Alfred Koch. Objevil kouzlo obchodu, na petrohradské radnici se staral o zahraniční investice. V divokém prostředí raných 90. let bylo sice několik jeho partnerů odsouzeno za různé delikty, na Putina samotného ale podezření nepadlo.

V roce 1996 odešel do Moskvy, kde mu přátelé sehnali místo v kremelské administrativě. Pak přešel do kontrarozvědky a po krátkém intermezzu na postu premiéra se stal nejmocnějším mužem Ruska.

Je tedy Putin tvrdý státní dirigista, toužící po návratu SSSR pomocí metod KGB? Nebo demokrat, přátelící se s liberály a vyznávající tržní hodnoty? Nejspíš od všeho trochu. Sondou do jeho myšlení je dizertace, kterou obhájil v roce 1997 v Báňském institutu v Petrohradě. Pod obtížně srozumitelným názvem „Strategické plánování obnovení základny minerálních zdrojů v podmínkách formování tržních vztahů“ se skrývá jeho představa strategie rozvoje Ruska.

Hlavní tezí dizertace je přesvědčení, že aby Rusko mohlo zaujmout důstojné místo v globálním světě, musí se opírat o své surovinové zdroje, které musí být pod kontrolou státu. Dosáhnout toho lze vytvořením velkých finančně-průmyslových korporací, které za podpory státu budou konkurenceschopné v celosvětovém měřítku, aby je nemohly ovládnout nadnárodní společnosti. Stát musí mít kontrolu nad celým procesem od těžby po dodávku ke koncovému zákazníkovi, optimálně i v zahraničí. „Stát má právo regulovat proces, s ohledem na zájmy celé společnosti a zájmy jednotlivých majitelů, jejichž zájmy jsou protikladné, a pro dosažení kompromisu je potřeba pomoci státních orgánů,“ píše ve své disertaci.

Podle tohoto receptu Putin buduje například Gazprom. Ten by se mohl stát i jeho budoucím zaměstnavatelem. Po vypršení druhého mandátu v roce 2008 již nebude moci znovu kandidovat a z pozice šéfa Gazpromu by tak jako tak ovlivňoval nejen vnitřní, ale i zahraniční politiku. Jinou variantou je jeho přesun na místo premiéra. Zcela jistě z ruské politiky nezmizí, v roce 2008 mu bude teprve 56 let.

Původní vydání: Putin věří v mocný stát, zdrojem síly jsou suroviny

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3207
Rusko 1130
energetika 270
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: