Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Přihlášku Ukrajiny do EU posílá Putin?

Michal Lebduška Michal Lebduška / Ed. 4. 1. 2016

Po proběhlém referendu a faktickém oddělení Krymu od Ukrajiny se pozornost mezinárodního společenství přenesla na východní Ukrajinu, kde probíhají na první pohled velmi podobné události. Situace v Donbasu je nicméně do značné míry odlišná a v záplavě dramatických zpráv se na mnoho důležitých věcí zapomíná.

Předně Rusko nikdy nemělo narozdíl od Krymu na kontinentální Ukrajině žádné vojenské základny, a proto je jeho možnost ovlivňovat situaci omezená. Ostatně i skupina oněch „zelených mužíčků“, kteří obsadili některá místa v Donbasu, je v regionu velmi malá. Vzhledem k informacím z místa dění a vzhledem k tomu, že ruský prezident Putin přiznal, že ozbrojenci na Krymu byli ruští vojáci, je jejich identita i v Donbasu nepochybná.

Omezený charakter mají i události ve velkých městech jako je Doněck nebo Luhansk, kde proruští separatisté obsadili některé vládní budovy. Kromě těchto budov však Ukrajina města pochopitelně kontroluje. Vedle zpráv o proruských manifestacích už se také příliš nezdůrazňuje, že na místě probíhají i ty proukrajinské a to v rozsahu, který byl dosud naprosto nepředstavitelný. Nemluvě o tom, že i účast na proruských manifestacích je vzhledem k velikosti měst na východě Ukrajiny značně omezená a nesnese srovnání s protesty, které jsme od prosince viděli v Kyjevě.

Situace v Donbasu tedy není až tak kritická, jak by se podle některých zpráv mohlo zdát. Rusko sice slíbilo na jednání v Ženevě, že nebude situaci eskalovat a dojde k odblokování obsazených míst, ale je otázkou nakolik lze po předchozích zkušenostech ruským slibům věřit. Jisté nepokoje tedy lze zřejmě ještě očekávat a to přinejmenším až do volby prezidenta na konci května. Bez plnohodnotného vstupu ruských vojsk na Ukrajinu, který ale nyní není příliš pravděpodobný a podpory místních, se separatisté tedy jen těžko dlouhodobě udrží. Konec konců doposud se drží z velké části i díky relativně zdrženlivému postoji centrální ukrajinské vlády.

Tento postup lze zřejmě vysvětlit především dvěma faktory. Jednak špatným stavem ukrajinských jednotek, který současná krize naplno odhalila, ale i snahou ukrajinské vlády neprovokovat a nedat Rusku záminku k větší intervenci. I přesto lze vidět náznaky toho, že Ukrajinci jsou schopní situaci řešit. Příkladem může být útok na vojenský areál v Mariupolu, který byl ukrajinskými jednotkami velmi rychle odražen a při němž byli zabiti tři útočníci.

V každém případě je velmi pravděpodobné, že současný konflikt včetně situace v Donbasu bude mít dlouhodobě negativní efekt na vliv Ruska na Ukrajině a může urychlit transformaci země, kterou Ukrajina nutně potřebuje. Evropský parlament jasně prohlásil, že asociace nemusí být posledním krokem v přibližování Ukrajiny k Unii a že podle smlouvy o EU má Ukrajina právo podat přihlášku ke členství. A pokud se prezidentem stane současný favorit Petro Porošenko, pak je pravděpodobné, že k tomuto kroku dojde. A to by byl pro Rusko jistě velmi tvrdý úder.

 

Původní vydání: Přihlášku Ukrajiny do EU posílá Putin?

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3173
Evropská unie 2019
Rusko 1077
Ukrajina 851
ukrajinská krize 460
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky