Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Předběžné výsledky voleb v Indii jsou jasné a revoluční

Alice Rezková / Ed. 4. 1. 2016

Petr ŠIMŮNEK, moderátor

Po telefonu teď zdravím také Alici Rezkovou, odbornici na Indii z Asociace pro mezinárodní otázky. Dobrý den.

Alice REZKOVÁ, analytička Asociace pro mezinárodní otázky

Dobrý den.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor

Šéf nastupujících nacionalistů mluví o nové éře. Teď jsme to také slyšeli od Jaromíra Marka, že Indický národní kongres je skoro vymazán z politické mapy. Skutečně to bude tak dramatická změna jak to na první pohled pro nás laiky, neindology vypadá?

Alice REZKOVÁ, analytička Asociace pro mezinárodní otázky

Tak, já, já si myslím, že to velká změna bude. Právě i z těch důvodů, které zmiňoval kolega přede mnou. Naréndra Módí vyhrál volby s velkým náskokem a získal s přehledem většinu hlasů. Takže se nebude s největší pravděpodobností vůbec muset zdržovat se sestavováním koalice a vláda bude moci nějakým způsobem jednomyslně prosazovat ekonomické reformy, ke kterým se ve volbách nějakým způsobem zavázala. Takže očekávání jsou určitě veliká. Pro Indii je to významný okamžik. I z toho pohledu, že se v současné době potýká s ekonomickými problémy a všichni věří, že by se s takovouto silnou vládou mohlo podařit nastartovat ekonomické reformy stejně jako například ve státu Gudžarát, ve kterém Módí v tomto směru úspěšně, úspěšně spravoval.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor

Jenom si řekněme, Naréndra Módí, kdo to vlastně je? Píše se, když se člověk podívá na třeba britské servery, že to je kontroverzní politická osobnost. Proč kontroverzní?

Alice REZKOVÁ, analytička Asociace pro mezinárodní otázky

Tak, Naréndra Módí je, řekněme, od roku 2001 guvernérem státu Gudžarát. A byl v této pozici asi 4 období, nejdéle zvolený guvernér tohoto indického státu vůbec. A přestože se mu teda povedlo nastartovat určité ekonomické reformy, on byl ta osoba, který postavil silnice, zavedl elektřinu, tak bývá právě jako i často kritizován, a to z toho pohledu, že se mu vyčítá určitý silný aspekt toho hinduistického nacionalismu. Protože se mu vyčítá také, že vyvolal určitou kontroverzi během náboženských nepokojů právě ve státě Gudžarát v roce 2002, kdy byl obviňován z toho, že tím svým přístupem trošku ještě rozdmychal oheň pod kotlem. On se sice o tady té minulosti distancoval, ale stále to pořád jakoby částečně visí ve vzduchu.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor

Tak, dění po volbách v Indii jsme probírali s Alicí Rezkovou, odbornicí na Indii z Asociace pro mezinárodní otázky. Děkujeme.

Alice REZKOVÁ, analytička Asociace pro mezinárodní otázky

Díky, na shledanou.

Tagy
Tagy
Asie 592
volby 1316
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky