Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Polští politici seli vítr tak dlouho, až jim málem vybuchl Sejm

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 22. 1. 2016

Očima Víta Dostála

Krátce po oslavách 94. výročí vyhlášení nezávislosti zažívá Polsko šok. Policie zmařila připravovaný bombový útok na vrcholné představitele země. Na stopu atentátníka policisty přivedla analýza polských kontaktů norského masového vraha Anderse Behringa Breivika.

Z kusých informací o obviněném lze vyčíst, že nenáviděl současný establishment a byl přesvědčen, že Polsko se stalo obětí židobolševického spiknutí. Třebaže se nehlásil k žádné politické straně a adresně neurčil své nepřátele, nelze říci, že by plánovaný útok mířil jen na představitele vládnoucí strany Občanská platforma.

Pokud by byly jeho hrůzné plány naplněny, při atentátu by zahynuli i čelní představitelé opozice, kteří by se ve stejnou dobu nacházeli v Sejmu. Co vypovídá zatčení psychopatického útočníka o současném Polsku?

Politická scéna našeho severního souseda je již dva a půl roku rozdělená kvůli smolenské tragédii, při které zahynul prezident Lech Kaczyński a řada dalších vrcholných představitelů státu. Hlavní opoziční strana Právo a spravedlnost obviňuje z podílu na katastrofě Rusko a vládě vyčítá, že se nesnaží nalézt skutečné příčiny neštěstí. Politici se častují nevybíravými invektivami a bují konspirační teorie, kterým se v Polsku tradičně daří. Představitelé Práva a spravedlnosti opakují, že premiér Donald Tusk má na rukou polskou krev a že vyšetřování tragédie je velkým podvodem, ve kterém má kromě polského premiéra samozřejmě prsty také Vladimir Putin. I z historických důvodů se nevraživě dívají na probíhající polsko-ruské usmiřování a občas utrousí, že v Polsku již vlastně Poláci nevládnou.

Nenávist politiků, ostré slovní výpady a chrlení nových a nových konspiračních příběhů se odrazily i ve společnosti. V říjnu 2010 zaútočil šílenec na lodžskou kancelář Práva a spravedlnosti a zastřelil jednoho člověka. Údajně chtěl zabít co nejvíce politiků této strany. Při letošním i loňském výročí vyhlášení polské nezávislosti, které připadá na 11. listopad, pochodovali Varšavou ultrapravicoví radikálové s antisemitskými, nacionalistickými a xenofobními hesly. Kdo seje vítr, sklidí bouři.

Podle zveřejněných informací viděl zatčený Brunon Kwieceń svět podobně jako radikálnější část strany Právo a spravedlnost. S tím rozdílem, že obdivoval Anderse Breivika a vyznal se ve výbušninách. Budou-li polští politici společnost dále rozeštvávat, musí počítat s tím, že v Polsku bude přibývat Kwieceńů a možná i Breiviků.

Buďme v České republice rádi za pouhé házení vajíček.

Původní vydání: Polští politici seli vítr tak dlouho, až jim málem vybuchl Sejm

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3144
Polsko 726
terorismus 189
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky