Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Polští jestřábi se ocitli na druhé koleji

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 30. 12. 2015

PRAHA/VARŠAVA Mezi Varšavou a Berlínem to začíná jiskřit. Dlouho zdůrazňovaná nadstandardní úroveň vztahů mezi Polskem a Německem už neplatí jako dříve. Události posledních měsíců totiž dva blízké ekonomické a politické spojence vystavily těžké zkoušce. O tom, jak řešit krizi na Ukrajině, mají v Berlíně a Varšavě odlišné představy a ty se s eskalujícími boji stále více rozcházejí. Ostrý postoj Poláků tradičně citlivých na rozpínání Ruska naráží na německou trpělivost s Moskvou, kterou si Berlín hájí obchodní zájmy. A zatímco Polsko bylo na začátku hlavním aktérem diplomatických vyjednávání, nyní je o něm slyšet jen málo. Vedoucí roli převzalo Německo.

„Vztahy mezi Berlínem a Varšavou nebyly primárně orientované na spolupráci směrem na východ. To je vynucené,“ vysvětlil kořeny rozkolu v německo-polských vztazích Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky s tím, že na jiných úrovních funguje výborná spolupráce i nadále.

Poláci z historických důvodů vnímají hrozbu z Východu daleko intenzivněji a není to poprvé, co do sebe v tomto směru Varšava a Berlín „narazily“. Podobné to bylo v roce 2008 během gruzínsko-ruské války.

Je ale nutné dodat, že když jde o Ukrajinu, Poláci mají problém úplně s každým s výjimkou baltských států. Rozhodně jsou v tomto směru největšími jestřáby,“ tvrdí Dostál. Jeho slova potvrzuje i sloupek v polském deníku Rzeczpospolita z tohoto týdne, v němž se prezidentský poradce Roman Kuzniar pustil do pranýřovaní celé západní Evropy za to, že se prý nedokáže Moskvě postavit.

A Německo si vzal na paškál obzvlášť. „Musíme se smířit s tím, že kvůli zvláštním vztahům mezi Německem a Ruskem se nemůžeme na Německo spoléhat v otázce regionální bezpečnosti,“ píše Kuzniar s dodatkem, že Němci zacházejíc Ruskem „jako s dítětem se zvláštními potřebami“.

Právě údajně příliš radikální postoj Poláků je však vyšachoval z mezinárodních rozhovorů o postupu na Ukrajině.

To pochopitelně vyvolalo mezi vládními politiky ve Varšavě nevoli a neúčast uštědřila těžkou ránu ministrovi zahraničí a kandidátovi na post šéfa diplomacie EU Radoslawu Sikorskému. „Zatímco na začátku roku spolu šéfové německé a polské diplomacie vedli vyjednávání o Majdanu, dnes se Polsko ocitlo na stejné koleji jako Česko a další země, které se konfliktu neúčastní,“ tvrdí Dostál.

Co bude dál, je těžké předvídat. Je ale pravděpodobné, že pokud se krize na Ukrajině bude dál vyvíjet stejným směrem, německý postoj se přiblíží tomu polskému.

Původní vydání: Polští jestřábi se ocitli na druhé koleji

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3217
Evropská unie 2050
Německo 460
Polsko 754
Rusko 1133
Ukrajina 861
ukrajinská krize 464
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: