Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Nudná kampaň aneb na Pohřbu ve Lvově

Michal Lebduška Michal Lebduška / Ed. 29. 12. 2015

Zdálo by se, že v podmínkách probíhajícího otevřeného konfliktu v Donbasu bude kampaň před ukrajinskými parlamentními volbami zajímavější, než kdy jindy. Opak je pravdou. Přinejmenším v ulicích Lvova působí probíhající kampaň spíše nudně a soustředí se na vylepování předvolebních plakátů, respektive rozdávání agitačních materiálů na několika málo „tradičních“ místech v centru města. S jistou nadsázkou lze říci, že podobně rozšířené jsou reklamy lákající na fotbalové zápasy Šachtaru Doněck, který kvůli bojům v Doněcku hraje část svých domácích utkání v „Aréně Lvov“ postavené pro mistrovství Evropy v roce 2012.

Ze známých tváří jsou na plakátech asi nejviditelnější premiér Jaceňuk a pilotka Savčenková kandidující za stranu Baťkivščyna Julie Tymošenkové, která se zcela zjevně neodvažuje připomínat voličům svou vlastní, dnes značně nepopulární, tvář. V záplavě nudných předvolebních hesel jako Jaceňukovo „Vyber evropského premiéra“ nebo „Čas spojit se“ Bloku Petra Porošenka snad nejvíce zaujmou výzvy nacionalistické Svobody k „bezvízovému režimu s EU a vízovému s Ruskem“ či strany primátora Lvova Andrije Sadového, který nechce „žádného exposlance v novém parlamentu“.

Na první pohled tedy žije Lvov zcela klidně jako vždy a ani předvolební kampaň nepřináší do města příliš vzrušení. Pod povrchem ale lze cítit stíny tragédie v Donbasu, která zasahuje i zdánlivě vzdálenou Halič. Naplno se veškeré nahromaděné emoce projevily ve středu, kdy se lvované loučili s padlým vojákem dobrovolného praporu Ajdar Viktorem Hurňakem, který zemřel 19. října ve věku 27 let a jehož od vojenského řeckokatolického kostela svatého Petra a Pavla (před válkou římskokatolický jezuitský kostel) v centru města doprovázely na Lyčakovský hřbitov přinejmenším stovky lidí.

Sám pohřeb působící jako emociálně vypjatá patriotická manifestace se uskutečnil za zvuků ukrajinské hymny a dnes již proslulé lidové (lemkovské) písně „Hej, plyve kača“, která se v podání skupiny Pikkardijska Tercija stala neformální hymnou mrtvých z Majdanu. Po samotném pohřbu se na čestném místě vedle pomníku Sičových střelců (jednotek Ukrajinské lidové republiky v letech 1917–1921) a za zdí slavného polského hřbitova lvovských Orlat nahromadilo velké množství květů v ukrajinských národních barvách.

Parlamentní volby jsou sice zásadní událostí, od které se bude odvíjet další směřování Ukrajiny, ale ve srovnání s donbaskou tragédií působí pomíjivě. Středeční pohřeb je jasným důkazem toho, že příměří na Donbasu nefunguje a je tedy jen otázkou času, kdy na Lyčakovském hřbitově spočinou vedle Viktora Hurňaka a čtrnácti jiných padlých vojáků další mladí Ukrajinci, kteří odjeli na východ bránit svoji vlast. V celkovém obrazu konfliktu bohužel podobné zcela konkrétní lidské tragédie zapadají do „šedi“ statistik padlých a válečných map. Přesto by právě na ně měl být kladen největší důraz ve snaze o přinejmenším skutečné zastavení bojů (což je asi maximum, kterého lze nyní dosáhnout), aby na východě Ukrajiny zbytečně neumírali další mladí lidé.

Původní vydání: Nudná kampaň aneb na Pohřbu ve Lvově

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 2622
Rusko 885
Ukrajina 621
ukrajinská krize 262
volby 1256
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky