Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Nové impulsy pro českou strategii v Africe

Vilém Řehák Vilém Řehák / Ed. 5. 11. 2020
Nové impulsy pro českou strategii v Africe
foto DAMIAN PATKOWSKI/UNSPLASH

Afrika byla v prvních dvou dekádách jen okrajovým tématem samostatné české zahraniční politiky. Od roku 2011, kdy pozice Afriky v české zahraniční politice dosáhla absolutního dna, se však situace začíná měnit.

Česká zahraniční politika postupně přijala subsaharskou Afriku jako svůj nový vektor a stabilizace Sahelu se stala jednou z jejích strategických priorit, jak dokumentují „sahelská strategie“ (2018) a „africký program“ (2020). Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) představuje svůj policy paper, v němž analyzuje současný český přístup k Africe. Na jedné straně se česká diplomacie snaží definovat prioritní region a zaměřit aktivity na tento region. Efektivnímu řešení však brání chybějící dlouhodobé perspektivy, neschopnost definovat jasné a dosažitelné cíle, neexistující významnější vazby na vybraný region a celkově omezené zdroje a kapacity. Veřejná debata o českých aktivitách na kontinentu za široké účasti občanské společnosti v podstatě chybí. Náš policy paper chce tuto debatu podnítit a jeho cílem je nastolit klíčové otázky, jež by v debatě o českých strategických zájmech v Africe měly zcela jistě zaznít.

POLICY PAPER Ke stažení

Nové impulsy pro českou strategii v Africe
Vilém Řehák, Josef Kučera Stáhnout
Tagy
Tagy
Subsaharská Afrika 94
česká zahraniční politika 1089
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: