Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Nová strategie Východního partnerství je malé vítězství i pro Česko

Pavel Havlíček Pavel Havlíček / Ed. 2. 4. 2020

Do plánů Komise pro Východní partnerství se významně promítnou zelená a digitální agenda. Hlavní zaměření zůstává ekonomické, Unie nebude tlačit na politickou asociaci. Ve strategii se objevuje i Českem prosazovaná myšlenka.

Novou strategii Evropské komise k Východnímu partnerství pod názvem „Posílení odolnosti – Východní partnerství, které je prospěšné všem“ jsme dlouho očekávali. Proces konzultací probíhal již od léta, a i naše organizace do něj v koordinaci s Fórem občanské společnosti Východního partnerství přispěla. Výsledek pro další vyjednávání se členskými státy a Evropským parlamentem před nadcházejícím summitem v červnu tak pro nás není úplně překvapivý.

Z komunikace je vidět, že Evropská komise do určité míry mění svou zahraničněpolitickou strategii vůči tomuto regionu, a posouvá ho blíže ke svým prioritám. Jeden z nově posílených cílů se nazývá „A Partnership that GREENS“, do politiky se tedy významným způsobem promítne zelená agenda EU. Mluví se o tom, že až 25 % veškerých prostředků pro Východní partnerství by mohlo jít právě na zelenou agendu. Zároveň dochází k propojení budoucí zelené politiky s cíli OSN pro udržitelnost, což může dát projektu další konkrétní cíl, a propojit evropskou politiku s globálním přístupem.

Další důležitou součást představuje cíl „A Partnership that CONNECTS“, tedy agenda digitalizace, která jde ruku v ruce se zelenou politikou. Obě priority se objevily už v programu 20 cílů pro rok 2020, nyní ale významným způsobem posilují. Můžeme zde vidět kvalitativní posun v tom, čeho chce Evropská unie dosáhnout v oblasti digitální transformace východního sousedství v následující dekádě.

Plná verze článku Pavla Havlíčka je k dispozici na webových stránkách Euractiv.cz

Původní vydání: Nová strategie Východního partnerství je malé vítězství i pro Česko

Přejít
Tagy
Tagy
Východní partnerství 228
Česká republika 2507
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: