Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Neopětovaná láska… česko-polská

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 29. 11. 2015

Češi znovu vyhráli polskou anketu o nejoblíbenějšího souseda. I v letošním průzkumu veřejného mínění těsně předstihli Slováky. Na třetím místě se možná překvapivě umístili Němci. Na české straně je situace opačná. Zatímco jak k Němcům, tak k Rakušanům jsme si v posledních pětadvaceti letech cestu našli, Polsko se na žebříčku českých sympatií nachází na nelichotivé dvanácté příčce. Za pranýřovaným Řeckem i těžko srozumitelným Maďarskem.

Ptal jsem se zkušeného českého diplomata, který má česko-polské vztahy ve své gesci, čím si vysvětluje, že se západními sousedy jsme se smířit i skamarádit dokázali, ale s těmi severními nám to pořád nejde. Odpověděl lakonicky: “Protože jsme na tom pracovali.“ A měl pravdu.

Těžko hledat jednoznačný zdroj polské náklonnosti k Česku. Jako Čech zajímající se o Polsko jsem pochopitelně potkal řadu čechofilů. Zdroj jejich lásky k českému prostředí je pokaždé v něčem originální. Stejně jedinečné jsou i jejich odpovědi na otázku, proč si Poláci zamilovali zrovna Českou republiku, čímž nás každoročně udivují v průzkumech veřejného mínění. Někdo vidí důvody v úspěchu české kultury – především knih a filmů. Pravda, vypravit se do Polska jen se základní znalostí české literatury 20. století a povrchním povědomím o kinematografii 90. let je značným rizikem. V lepším případě budete zostuzeni, v horším opovrženi.

Někdo jiný hledí na věc pragmatičtěji. Polsko-české vztahy na nejvyšší politické úrovni jsou od roku 1989 skutečně bezproblémové. Snad žádný polský politik neutrousil o Česku nic hanlivého či opovržlivého. To stejné lze říci i o české straně, avšak zdaleka to při pohledu z Prahy ani z Varšavy neplatí pro všechny sousedy. Možná, že i to se počítá.

Úsilí o zlepšení česko-polských mezilidských vztahů je nadále slabé. Vedle výborné práce Polského institutu a zápalu českých polonofilů (mezi něž se rád řadím), můžeme nechat hovořit čísla. Česko-polské fórum, založené v roce 2008, disponuje ročním rozpočtem 2,5 milionu korun, Česko-německý fond budoucnosti poskytl od roku 1998 na různé projekty přes 45 milionů eur; v průměru tedy přes 72 milionů korun ročně.

Jistě, názor veřejnosti se nezlepší jen přisypáním peněz na společné projekty, ale relace se sousedy začínají i končí u mezilidských vztahů. Důvěra je v přeshraničním dialogu tou nejdůležitější komoditou a v česko-polském případě bychom si to měli začít konečně uvědomovat.

Původní vydání: Neopětovaná láska… česko-polská

Přejít
Tagy
Tagy
Polsko 729
Visegrádská skupina 464
Česká republika 2440
česká zahraniční politika 1045
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky