Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

NATO ve vesmíru: Český PULS pro kosmickou bezpečnost?

Petr Boháček Petr Boháček / Ed. 10. 12. 2020
NATO ve vesmíru: Český PULS pro kosmickou bezpečnost?
foto NASA

Zatímco se lidstvo stává závislejší na kosmických technologiích, ve vesmíru narůstá množství státních a nestátních aktérů, nebezpečného kosmického smetí, ale také disruptivních kapacit vyzyvatelských státu jako je Rusko či Čína.

Rozdílné vnímání vesmíru členských států NATO sice vedlo k definování kosmu jako operativní, a ne vojenské domény, narůstající militarizace vesmíru však signalizuje opačný trend. I přes narůstající rivalitu ve vesmíru nelze oběžnou dráhu ze své fyzické podstaty zajistit jinak než mezinárodní spoluprací a zajištěním bezpečnosti všech aktérů. Česká republika, jako středně malý stát, by měla přispět k demilitarizaci přístupu ke kosmické bezpečnosti v rámci NATO a EU a nabídnout nekonfliktní řešení, které zároveň zajišťuje bezpečnost ČR a jejích spojenců.

ČR disponuje velkým technologickým potenciálem v oblasti sledování kosmického provozu, ale také diplomatickým potenciálem vytvářet nové bezpečnostní režimy, normy a kontrolu zbraní ve vesmíru jako efektivního multilaterálního nástroje.

ČR by tak měla:

  1. podpořit politiku kontroly zbraní jako klíčového nástroje bezpečností politiky NATO a EU ve formě bezpečnostního režimu pro mírové využití laserů ve vesmíru PULS.
  2. rozvíjet vlastní potenciál a tradice v oblasti zajišťování bezpečnosti kosmického provozu.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
NATO 454
Česká republika 2796
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: