Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

NATO a Rusko po Krymu

Tomáš Karásek Tomáš Karásek / Ed. 5. 1. 2016

Jaký dopad bude mít současná ukrajinská krize na vztahy Severoatlantické aliance a Ruska? V novém policy paperu rozebírá aktuální situaci hlavní analytik Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Karásek. Zkoumá příčiny a historické okolnosti krize, zvažuje důsledky pro mezinárodní systém a navrhuje možný postup NATO.

Agresivní postup Ruska vůči Ukrajině představuje vážné ohrožení pro teritoriální integritu a politickou suverenitu této země. Současně podrývá pozici nové vlády, která nahradila Janukovyčův režim, a provokuje k oddělení Krymu. Ruské kroky navíc přinášejí významné riziko pro uspořádání mezinárodního systému po studené válce. Euroatlantické společenství nemůže nic z toho akceptovat.

Nejlepší vodítko pro porozumění celého kontextu současné situace představuje mezi dostupnými historickými analogiemi remilitarizace Porýní nacistickým Německem v roce 1936. Podobně jako Hitler před osmdesáti lety, i Putin záměrně testuje limity mezinárodního systému a snaží se využít vzniklý chaos a zmatení ve svůj prospěch. To z něj nedělá totalitárního diktátora, ale umožňuje to označit Rusko jako revizionistickou velmoc.

Současná revizionistická pozice je přímým důsledkem nepodařené socializace postsovětského Ruska. Stejně jako v Německu po první světové válce živí neúplné vítězství Západu nespokojenost s výsledkem studené války. S touto nespokojeností Putinův režim obratně manipuluje.

Ruska se patrně dotklo, že nebylo dostatečně jasně přizváno, aby se připojilo k evropskému uspořádání jako rovnocenný hráč, jako se to podařilo s Francií v roce 1815 a Západním Německem po roce 1949. Aniž bychom se snažili klást na někoho vinu, je jasné, že částečně vstřícný přístup NATO a dalších euroatlantických institucí nebyl dostatečný, aby neodvolatelně integroval Rusko do nového systému.

Původní vydání: NATO a Rusko po Krymu

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3207
NATO 393
Rusko 1130
Severní Amerika 156
Ukrajina 861
ukrajinská krize 464
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: