Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Naše děti budou pracovat v oborech, které dnes ještě neexistují

AMO AMO / Ed. 10. 12. 2018
Naše děti budou pracovat v oborech, které dnes ještě neexistují

Ve čtvrtek 15. listopadu proběhla v Regionální knihovně Teplice další ze série debat o budoucnosti ČR v EU. Tentokrát se debata s názvem Vezmou nám práci roboti? točila okolo probíhající digitalizace, automatizace a robotizace. V diskuzi vedené moderátorkou Českého rozhlasu Sever Renátou Valešovou vystoupil za Českou pirátskou stranu poslanec Mikuláš Peksa, představitelka Národního centra průmyslu 4.0 ČVUT Alena Nováková a ústecký podnikatel, zastupitel a filantrop Martin Hausenblas.

Debata mezi vystupujícími byla velmi živá a nestačilo pouze odpovídat na otázky moderátorky, panelisté potřebovali také často reagovat jeden na druhého. Z prezentovaných názorů se dalo vyčíst, že tak jak to většinou bývá, současně probíhající čtvrtá průmyslová revoluce přináší klady a zápory, příležitosti i rizika. Podle Aleny Novákové nám roboti uberou část těžké a nezáživné práce. Poslanec Peksa se domnívá, že se musíme stát jakýmisi „pastýři robotů“. Lidé začnou dělat typově jinou práci a k tomu je potřeba, abychom byli digitálně gramotní.

Na otázku, zda je přechod na průmysl 4.0 nevyhnutelný, paní Nováková odpověděla, že určitě. Pokud bychom dnešní rychlý vývoj v oblasti nových technologií nestihli, z ČR by se stala montovna. V zavádění inovací vedou německé a japonské firmy a dle poslance Peksy je ČR v Evropě lehce podprůměrná a EU si v celosvětovém měřítku stojí velmi špatně. Abychom nezaspali dobu, musíme nejen podporovat znalostní ekonomiku, vývoj a výzkum, ale musíme také změnit náš sociální a vzdělávací systém. V oblasti sociální mohou vzniknout disproporce v distribuci bohatství mezi těmi, kteří zvládnou rychlý vývoj nových technologií a těmi, kteří nebudou schopni nebo ochotni se zapojit. K oblasti vzdělávání Martin Hausenblas řekl, že „naše děti určitě nebudou dělat to, co se dnes učí, protože budou pracovat v oborech a na pracovních místech, která ještě neexistují.“ K tomu musíme dát dětem kompetence a rozvíjet jejich talent.

Dalším diskutovaným tématem byla etika umělé inteligence. Otázkou je, kdo bude odpovídat za její chyby, nejčastějším příkladem jsou nehody samořídících aut. Pokud neexistuje něco jako „globální leadership“, kdo bude udávat globální pravidla, aby v jednom státu nebylo zakázáno, co v druhém je povoleno? Vývoj umělé inteligence je exponenciální, a tak má Hausenblas obavy, kam to bude směřovat. „Dost obtížně můžete řídit něco chytřejšího, než jste vy“, dodává k tomu.

Na závěrečnou otázku moderátorky Martin Hausenblas odpověděl dost obšírně. Zněla totiž, jaké máme v oblasti automatizace a robotizace výhledy do budoucna. Hausenblas má několik poselství, rad a názorů. Dle něj je potřeba 1. poslat naše děti studovat do zahraničí, protože bez angličtiny a němčiny se dnes neobejdeme, 2. musíme změnit školství a učit kritickému myšlení, 3. zajistit kvalitní infrastrukturu a 4. země potřebuje vizi, která je delší než období do dalších voleb.

Debata se uskutečnila díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR a Velvyslanectví USA v ČR. Debatní cyklus uspořádaný Asociací pro mezinárodní otázky bude pokračovat v dalších regionálních městech.

Zde můžete najít video a odkaz na fotogalerii z Teplic.

Vezmou nám práci roboti? Regionální debata v Teplicích

Zveřejnil(a) Asociace pro mezinárodní otázky/Association for International Affairs dne Čtvrtek 15. listopad 2018

Tagy
Tagy
digitální agenda 46
Česká republika 2441
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky