Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Naivní plány na zeď kolem Evropy

Luboš Veselý / Ed. 17. 2. 2016

Na tom, že by zaměstnavatelé nesli trestní zodpovědnost, pokud zaměstnávají načerno přistěhovalce, se ministři vnitra EU minulý týden neshodli. I přesto se stále více kloní k represivnímu přístupu k tomuto problému.

Nedávno totiž podpořili plán Francie na zavedení společných pravidel v oblasti migrace a azylové politiky. Ty jsou doposud doménou členských států, stále naléhavěji se však ukazuje potřeba společného postupu i zde. Zejména po zrušení hraničních kontrol mezi většinou členských zemí unie jde nepochybně o logický požadavek. Evropští politici se s ním však chtějí vyrovnat velice špatným a nákladným způsobem.

Francouzský návrh předpokládá zavedení řady společných byrokratických procedur a restriktivních opatření, které však mají jen malou naději na úspěch. A jediným výsledkem bude, že se EU začne soustřeďovat na budování stále větších zdí kolem našeho kontinentu.

Situaci má změnit byrokraticky organizovaná migrace, spolupráce s vládami zemí, odkud dotyční do Unie přicházejí a předpoklad, že všichni cizinci, kteří zde pobývají nelegálně, budou vyhoštěni.

Faktem však je, že nebezpečnou a mafiánům draze zaplacenou cestu do EU váží nejčastěji lidé ze zemí třetího světa, kde vlády buď v podstatě neexistují nebo nefungují, popřípadě jsou jejich občané to poslední, co je zajímá.

Ukázkou jalové naivity pak je představa, že lidé, kteří žijí v Evropě často několik let, dobrovolně odejdou do zemí, jež sužuje bída, násilí, nestabilita, přírodní katastrofy či dokonce války a hlad. Stejně pošetilé je si myslet, že policie jednotlivých zemí budou schopny vyhostit z Evropské unie přes osm milionů lidí (kupříkladu veškeré obyvatelstvo Rakouska), což je odhadovaný počet těch, kteří na jejím území žijí bez potřebných razítek.

Paradoxně zmíněný návrh podstatně omezuje uplatňování amnestií a možnosti získání legálního pobytu pro osoby zdržující se v zemích unie na černo. Z nepochopitelných důvodů také z francouzského návrhu vypadl požadavek na povinnou znalost úředního jazyka země EU pro ty cizince, kteří zde pobývají legálně.

Evropská populace stárne a bude potřebovat stále větší množství pracovníků ze zahraničí, a to nejen těch vysoce kvalifikovaných, o nichž se často mluví. Jen do roku 2020 bude v zemích EU chybět 20 milionů párů rukou na práci. Pokud se náš sociální systém nemá zhroutit, je potřeba, aby za cizince pracující v EU platili zaměstnavatelé řádně daně a pojištění.

Řešení problému nezákonné migrace tedy nespočívá hlavně v postihu nelegálního zaměstnávání, ale ve vytvoření podmínek, aby se vyplácelo jejich zákonné zaměstnávání. Firmy, které nelegálně zaměstnávají cizince, by měly být zbaveny možnosti ucházet se o zakázky financované ze státních či evropských zdrojů.

Navrhovaný represívní přístup ale spíš odpovídá komunistickému „poručíme větru, dešti“ a přinese stejné, totiž katastrofální výsledky. Evropa se propadne do atmosféry obklíčené pevnosti, v níž se bude šířit nenávist vůči všem cizincům, strach a frustrace.

Ze všech těchto důvodů by měli naši politici francouzské návrhy odmítnout a zabránit jejich schválení na podzimním summitu. Odpovědné politické strany by se pak měly začít této ožehavé otázce věnovat, jinak se jí i u nás brzy chopí extremisté.

Původní vydání: Naivní plány na zeď kolem Evropy

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3404
Evropská unie 2156
ekonomika 989
migrace 455
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: