Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Na rozpadající se koalici stojí naše spojenecká pověst

Jakub Kufčák Jakub Kufčák / Ed. 11. 5. 2017
Na rozpadající se koalici stojí naše spojenecká pověst
foto MOCR.ARMY.CZ Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a ministr obrany ČR Martin Stropnický

Ministr obrany Stropnický v uplynulém týdnu absolvoval svou americkou tour, při které se setkal také s novým americkým ministrem obrany Mattisem. Ten prý vyslovil podporu představenému českému postupu na zvyšování obranných výdajů. Jasný plán na dosažení 2% mety totiž od spojenců bude očekávat nový americký prezident Donald Trump, až se zhruba za dva týdny na setkají představitelé zemí NATO na minisummitu v Bruselu. Podle českého ministra obrany bychom se tak prý už měli ohledně obranných výdajů „přestat mrskat“.

Za efektivní prezentaci českých spojeneckých slibů si ministr Stropnický zaslouží jedničku. Za oponou však číhá strašák. Není totiž vůbec jisté, zda Česko dosáhne ani na první metu, kterou si koalice vytýčila do roku 2020: a to „pouhých“ 1,4 % HDP na obranu.

Na podzim 2016 schválený výhled pro léta 2018-19 zakotvuje meziroční nárůst rozpočtu ministerstva obrany o 5 miliard až na 1,2 % HDP v roce 2019. Pro dosažení 1,4% výdajů by v roce 2020 skokově musela vzrůst dotace pro ministerstvo obrany z 5 na skoro 14 miliard. Avšak peníze ministerstvu obrany opakovaně navrhované nad tento rámec sněmovním výborem pro obranu právě s tímto odůvodněním ministr Stropnický dlouho odmítal. Bál se, že by peníze musel potupně opět vracet nevyčerpané.

 

Celý článek najdete pod tímto odkazem.

Původní vydání: Na rozpadající se koalici stojí naše spojenecká pověst

Přejít
Tagy
Tagy
NATO 392
USA 986
Česká republika 2435
česká bezpečnostní politika 296
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky