Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přihlaste se do 2. ročníku vzdělávacího projektu Aklimatizace!

Rada bezpečnosti OSN (UNSC)

Rada bezpečnosti OSN, jak již název napovídá, je orgánem zabývajícím se mezinárodní bezpečností. Jako jediný orgán OSN je oprávněna přijímat závazná opatření, která jsou v případě potřeby vynutitelná silou. Právě na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti proběhl v minulosti vojenský zásah v Libyi, válka v Zálivu či korejská válka.

Své velvyslance má v Radě 15 států. Pět mocností – Čína, Francie, Ruská federace, Spojené státy a Spojené království – jsou stálými členy s právem veta, ostatní státy jsou voleny Valným shromážděním vždy na dva roky.

Účastníci, kteří usednou do křesel velvyslanců jednotlivých států, se mohou těšit na velmi tvrdá a náročná jednání. Rada zpravidla jedná o „velkých“ tématech – např. o válce na Ukrajině či nebezpečí Islámského státu, o vášnivé diskuze mezi velmocemi a jejich spojenci tedy rozhodně není nouze.

unsc

Rada na Summitu se ode všech ostatních orgánů odlišuje tím, že si sami velvyslanci rozhodují o agendě – tedy o tématech, kterými se budou na závěrečné konferenci zabývat. Závěrečná konference je však již jen pomyslnou třešničkou na dortu, před ní všechny účastníky čeká 5 přípravných setkání. Na nich se mimo jiné budeme zabývat bezpečnostní situací v Sýrii a v Somálsku či bojem proti mezinárodnímu terorismu.

Novinkou letošního ročníku je individuální přijímací řízení. Více o něm naleznete po kliknutí zde.

TÝM RADY BEZPEČNOSTI

Předsednictvo Rady bezpečnosti OSN

BODY AGENDY

KE STAŽENÍ

KONTAKT

unsc@amo.cz

Odebírejte naše novinky: