Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Migrační politika EU za bulharského předsednictví: většinová volba o kvótách na obzoru

Tomáš Jungwirth Tomáš Jungwirth / Ed. 15. 1. 2018

Tomáš Jungwirth vydal nový text na blogu Aktualne.cz.

Jak jsem uvedl ve svém komentáři před několika měsíci, migrační politika se stala evergreenem každého jednání Evropské rady. Přes dílčí optimistická vyjádření ze strany Evropské komise jsme se ale za poslední dva roky z hlediska reformy základních pilířů Společného evropského azylového systému (CEAS) neposunuli téměř nikam. Nastupující bulharské předsednictví přichází v okamžiku, kdy jsou centrální unijní instituce v této věci rozdělené více, než kdy dříve.

Maltské předsednictví první poloviny roku 2017 si ambiciózně zařadilo konkrétní prvky reformy CEAS mezi své priority, ale neuspělo. Následné estonské předsednictví se poučilo a o migraci raději hovořilo jen v obecné rovině. Ke konci svého mandátu nicméně Estonsko přišlo s konkrétním návrhem cesty kupředu, který nápadně připomínal „flexibilní“, resp. „efektivní“ solidaritu z pera Visegrádské čtyřky za předsednictví Slovenska v září 2016. Podle estonského návrhu by klíčovou roli při vyhodnocení závažnosti migrační situace hrála Evropská komise, avšak k relokaci uprchlíků by došlo pouze za předpokladu, že by k němu byla vůle na straně přijímajícího státu.

Celý text najdete na zde.

Původní vydání: Migrační politika EU za bulharského předsednictví: většinová volba o kvótách na obzoru

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3242
Evropská unie 2066
migrace 436
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: