Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Merkelová čelí vzpouře ve své CDU

Jakub Eberle Jakub Eberle / Ed. 25. 11. 2015

Nejen řecký premiér Alexis Tsipras, ale i německá kancléřka Angela Merkelová čelí vzpouře proti dohodě o řešení řecké krize. Konzervativní křídlo její vlastní strany odmítá podpořit dohodu o záchraně Řecka.

BERLÍN Vzdejte to, zabalte to a odejděte sami. Přesně to naznačuje navzdory pondělní dohodě na summitu eurozóny Berlín Aténám. Nevěří totiž tomu, že Řekové dodrží mnohokrát porušené dohody a země se začne vzpamatovávat.

„Existuje mnoho lidí, také ve spolkové vládě, kteří jsou jednoznačně přesvědčeni, že grexit by byl mnohem lepším řešením pro Řecko a řecké lidi,“ prohlásil i po uzavření dohody o záchraně Řecka v eurozóně německý ministr financí Wolfgang Schäuble. S dodatkem, že to ale musí Řekové udělat sami.

Jenže řecká vláda se eura drží jako klíště. A Atény v křečovité snaze udržet se v klubu společné evropské měny podporuje Francie spolu s Itálií. Pokud tedy Berlín nechce riskovat zásadní roztržku v Evropské unii, bude muset uzavřené dohody dodržet.

Angela Merkelová to však nebude mít vůbec lehké. Podobně jako řecký premiér Alexis Tsipras i ona čelí vzpouře proti dohodě ve vlastní vládní straně. A stejně jako v řeckých novinách v případě Tsiprasovy Syrizy se i v německém tisku už objevují seznamy vzbouřenců, tentokrát z Merkelové CDU/CSU.

Je mezi nimi například bývalá šéfka Svazu vyhnanců, jedenasedmdesátiletá Erika Steinbachová, nebo naopak jeden z nejmladších poslanců strany, jedenatřicetiletý Mark Hauptmann. „Řekové řekli OXI reformám, já říkám OXI dalším půjčkám,“ vyjádřil se Hauptmann lakonicky pro nejprodávanější německý deník Bild. Mezi desítkou poslanců Bundestagu, kteří jsou podle německého tisku rozhodnuti hlasovat při pátečním schvalování dohody s Řeckem proti jejímu přijetí, je i několik poslanců bavorské CSU, sesterské strany Merkelové křesťanských demokratů.

Podle Jakuba Eberleho, analytika Asociace pro mezinárodní otázky, to není překvapivé. „Konzervativní křídlo v Merkelové CDU nesouhlasilo už s prvním balíkem pomoci Řecku. Podobný kritický postoj zastávali i mnozí činitelé bavorské CSU,“ říká Eberle. Německo se podle Eberleho stejně jako celá Unie štěpí na sever a jih. S tím rozdílem, že konzervativní jižní křídlo je proti pomoci Řecku, zatímco pragmatický sever s ní „se skřípěním zubů“ souhlasí.

Je grexit zlý sen?

Někteří komentátoři dokonce tvrdí, že by se vládní CDU/CSU, jež se dnes v Německu těší 41procentní podpoře, mohla rozpadnout na euroskeptickou a proevropskou část. „To není zatím reálné,“ míní Eberle. Nehrozí podle něj ani nebezpečí, že by Bundestag pomoc Řecku odmítl.

Neodmítne ji mimo jiné proto, že koaliční partner CDU/CSU, tedy sociální demokraté, jsou podobně jako socialisty ovládaná Francie nebo Itálie pro další pomoc Řecku a jeho účast v eurozóně.

Zůstává však otázkou, co chce sama Merkelová. Předseda Evropské komise Jean­ Claude Juncker po summitu v pondělí prohlásil, že „grexit zmizel jako zlý sen“. Jak však v analýze tvrdí například francouzská agentura AFP, je otázkou, zda se Německu stále nezdá.

Luboš Palata

Původní vydání: Merkelová čelí vzpouře ve své CDU

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3245
Evropská unie 2068
Německo 463
eurozóna 140
řecká krize 74
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: